YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ani hava değişimi hasta ediyor
Ani hava değişimi hasta ediyor
14 Haziran 2014 14:42
Hava sıcaklıklarındaki ani değişimler üst solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.

Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Fatih Gören ani hava değişimleri yaşanan dönemde beslenme ve giyinmeye dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Mevsim geçişlerine dikkat çeken Op. Dr. Gören, bu dönemlerde astım, bronşit ve nezle gibi hastalıkların çok sık göründüğünü kaydetti. Gören, “Bu dönemde tabii ki bizim en sık rastladığımız üst solunum enfeksiyonları geçiş döneminde gribal enfeksiyonları daha sık görmekteyiz. Bunun en büyük nedeni gündüz evden çıkıyorsunuz hava serin üzerinize bir mont alıyorsunuz ama öğlen bakıyorsunuz ki hava sıcak ve terliyorsunuz. Akşam yine tekrar soğuk. Bu ısı değişimleri tabii ki insanlarda ısı regülasyonunu biraz engelliyor. Ve bu oluşan ani ısı değişiklikleri sizde üst solunum yolu enfeksiyonu gribal enfeksiyonlar oluşturuyor.”

Bu tür hastalıkların kalabalık ortamda bulunanlar arasında daha kolay yayıldığını belirten Gören, “Enfeksiyon bulaştırma oranı artıyor. Bu oluşan enfeksiyonlar tabii kişiden kişiye aktarılıyor. Hastalıklar daha kolay yayılıyor.” dedi.

Çocukların ve gebelerin bu dönemde kendilerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirten Gören, şöyle konuştu: “Özellikle gebeler, sistemik hastalığı olan insanlar, çocuklar ve diyabet gibi şeker hastalığı olanlar daha fazla dikkat etmeli. Özellikle kıyafet konusunda biraz daha dikkatli olunmasını istiyoruz, gece uykularını daha iyi almalarını istiyoruz, bol sıvı almalarını istiyoruz, sigara kullanımından özellikle kaçınılmasını tavsiye etmekteyiz.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler