YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anfizem hastalığında ameliyatsız tedavi
Anfizem hastalığında ameliyatsız tedavi
30 Ağustos 2013 12:17
Antalya’da ileri derece solunum yetmezliği hastalığı amfizemin tedavisi bronkoskopi yöntemiyle ameliyatsız olarak yapılmaya başlandı. Akıllı tellerin vasıtasıyla yapılan operasyonda hastalar eski nefeslerine kavuşurken, bir kaç saat içinde taburcu olabili

 

Sigaraya bağlı olarak akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesi neticesinde hava keseciklerini birbirinden ayıran ince duvarların yırtılıp akciğerlerin esnekliğini kaybetmesiyle ileri derece solunum yetmezliğine yol açan kronik akciğer rahatsızlığı anfizem, ameliyatla da giderilmeye başlandı. 

Türkiye’de birkaç merkezde gerçekleştirilen ameliyatsız yöntem, Medical Park Antalya Hastanesi’nde de uygulanmaya başladı.

Bronkoskopi,(Bükülmez bir tüp aracılığıyla doğrudan doğruya soluk borusunu ve büyük bronşları muayene etmeye yarayan teknik) yöntemiyle yapılan operasyonla hastalar kısa sürede sağlıklarına kavuşuyor.

Bu yöntemle iki hafta içinde 3 hastanın sağlığına kavuştuğunu belirten ve teknik hakkında bilgiler veren Medicalpark Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak, amfizemde akciğerin bir kısmının boşu boşuna genişlediğini söyledi.

Dr.Toprak, “Gereksiz yere genişlemiş kısıma ameliyatsız bronkoskopi ile girilerek, buranın en dibine kadar hafızalı metallerden oluşan sarmallarla ulaşıyoruz.

Önceden nerelere sarmal bırakacağımızı hesaplıyoruz. Böylelikle boşuna genişlemiş akciğer kısımlarının yerinde küçülmesini sağlıyoruz. Akciğerin alt kısmı rahatlıyor. Eskiden ameliyatla çıkartılan bölüm şimdi, ameliyatsız olduğu yerde küçültülüyor” diye konuştu.

Nedeni sigara kullanımı

Medical Park Antalya Hastanesi Göğüs Cerrahi Bölümü’nden Op.Dr. Ahmet Bülent Kargı ise, amfizemin özellikle solunum yollarının en küçük olan en uç tarafındaki kısımlarının hava keseciklerinin harabetiyle oluştuğunu söyledi.

Amfizem hastalığının ana nedeninin yüzde 99 sigara kullanımının olduğunun altını çizen Op.Dr. Kargı, “Bazen genetik nedenlerle de olabiliyor. Bu hastalığın en önemli özelliklerinden biri ilerleyici karakterde olmasıdır. Öksürük ve nefes darlığı sonucunda hasta yataktan kalkamayacak konuma gelir. Kişi yatar pozisyonda sürekli oksijen gereksinimine ihtiyaç duyar” diye konuştu.

Ameliyat riskli

Amfizem tedavisinde ilk olarak ilaç, ardından ameliyat yönteminin kullanıldığını ifade eden Op.Dr. Kargı, “Bu hastalık içeri giren havanın dışarı çıkarılması ile karakterizedir.

Akciğerler giderek şişmeye başlar ve göğüs kafesinde akciğerin genişleyebilmesi ile ilgili yer kalmaz. Bu tür ileri vakalarda cerrahi tedavilerde yapılmaktadır. Bu ameliyatlar zaten zordur. Hastanın durumu ameliyat yapılmaya uygun değildir ve risklidir. Son dönmemde bunun yerine bronkoskopik yöntemle akıllı telleri akciğerin üst kısımlarına yerleştirerek, o kısımlarının sönmesini ve akciğerin arkasından havalanmasını sağlıyoruz” dedi.

Beş aydan bu yana Türkiye'de uygulanıyor

Amfizem hastalığına yakalanmamanın önemine işaret eden Kargı, “Eskiden tedavi yöntemleri oldukça azdı. Akciğerin boşuna genişlemiş kısımlarını ameliyatla çıkarıyorduk. Bunlar zor ve riskli ameliyatlardı. Son yıllarda ameliyatsız bronkoskopik yöntemle bu genişlemiş akciğer alanlarının küçültülmesi tedavisi başladı. Bir kaç yıldan bu yana ülkemizde uygulanıyor. İlimizde de uygulanmaya başladı. Hastamız hastanede bir gece kalarak ya da kalmayarak, yeniden rahat bir nefes alma imkanına sahip olmuş oluyor” diye konuştu.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler