YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ameliyatsız suni damar takıldı
Ameliyatsız suni damar takıldı
22 Şubat 2013 08:52
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi’nde bir hastaya ameliyatsız olarak suni damar takıldı.

Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde bacak ve kalçasında ağrı şikayetleri bulunan 62 yaşındaki Mehmet Cesur’a, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik ve Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Tarhan tarafından suni damar takıldı.

Prof. Dr. Tetik, “Mehmet Cesur isimli hasta, bize bacak ve kalçasında ağrı şikayetleri ile başvurdu. Yaptığımız tetkikler neticesinde hastanın karnındaki ana atardamarında ileri derecede ve uzunca bir darlık tespit ettik. Bu tür hastalar, iki tür yaklaşımla tedavi edilmektedir. Birincisi orta hatta uzun bir kesi ile karına girilerek ameliyatla darlığın giderilmesidir. Tabi bu yöntem cerrahi olduğu için birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Ayrıca hastamız tek böbrekli ve çok kilolu idi.

İkinci yöntem ise kasıktan küçük bir kesiyle ve bir kateter yardımı ile ameliyatsız olarak karın ana atardamarına suni damar yerleştirilmesidir. Hastamıza da uyguladığımız bu teknik, daha fazla beceri gerektiren bir yöntemdir ve biz bu yöntemle hastamızın karın atardamarındaki darlığa, suni damarı ameliyatsız olarak yerleştirebildik. Şikayetleri kaybolan hasta da kısa bir süre sonra şifa ile taburcu edildi” dedi.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler