YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alzheimer hastalığında gelişme
Alzheimer hastalığında gelişme
06 Temmuz 2010 09:06
Londra'da yapılan araştırmada, 5 yılda Alzheimer hastalığına yakalanabilecek olanları tespit edebilecek bir test geliştirebilecek.

Bilim adamları kanda "clusterin" adındaki proteinin düzeyinin yüksekliğiyle Alzheimer hastalığının gelişimi arasında bağlantı tespit ettiklerini belirterek, bu bulgunun doktorların hastalığın önceden tespitinin yolunu açabileceğini bildirdi.

Londra Üniversitesi'nin King's College Psikiyatri Enstitüsünden araştırmacılar, elde edilen bu bulguyla doktorların 5 yılda Alzheimer hastalığına yakalanabilecek olanları tespit edebilecek bir test geliştirebileceklerini kaydetti.

Hastaların beyninde daha Alzheirmer'ın belirtileri ortaya çıkmadan hemen hemen 10 yıl önce kanda clusterin proteinin yükseldiğinin tespit edildiği belirtilen çalışma, "Archives of General Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

Dünyada yaklaşık 35 milyon kişiyi etkilediği belirtilen, bunamanın (demans) en sık rastlanan türlerinden biri olan Alzheimer hastalığıyla ilgili onlarca yıldır yapılan araştırmalara rağmen hala hastalıkla mücadele için doktorların elinde çok az etkili silah bulunuyor.

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler