YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ALD hastalığı nedir?
ALD hastalığı nedir?
ALD hastalığı nedir?
01 Haziran 2008 / 12:23 Güncelleme: 01 Haziran 2008 / 00:00

Doktorların “en fazla 8 yaşına kadar yaşar” dediği “Lorenzo’nun yağı” filmine konu olan Lorenzo Odone, 30 yaşında hayata veda etti


ABD’de yaşayan İtalyan bir anne babanın oğlu olan Lorenzo Odone 6 yaşındayken sinir hastalığı ALD’ye yakalandı. Doktorlar en fazla iki yıl yaşayacağını söyledi. Ama anne babası hastalığın etkilerini geciktiren bir yağ üretti. Hatta bu yağın patentini alarak ”Lorenzo yağı“ markasıyla tüm dünyada satılmaya başladı. Amerika’nın Virginia eyaletinde yaşayan Lorenzo, dün 30 yaşında, doktorların tahmininden 22 yıl sonra hayata veda etti. Lorenzo 30’uncu doğum gününü ertesi günü ciğerlerinde kalan bir yemek parçası nedeniyle zatürree oldu ve nefes alamayarak öldü. Babası Lorenzo’nun küllerini New York’a serpeceğini ve daha sonra da İtalya’ya taşınacağını söyledi.


Anne babanın bitmeyen azmi


Doktorların umudu kestiği Lorenzo ailesinin azmi sayesinde bu yaşa kadar hayatta kaldı. Hiçbir tıp eğitimleri olmayan Lorenzo’nun anne ve babası oğullarını kurtarmak için ALD hakkındaki bütün kitapları araştırdı. Baba Augusto Odone, gecelerini kütüphanede, oğlunun hastalığı hakkında bulabildiği her kaynağı okuyarak geçirdi. Sonunda beyindeki zararın kandaki tehlikeli yağ asitlerinden kaynaklandığını keşfetti. Bu asitleri bir yağın yok ettiğini öğrendi. Bir yıllık çalışma sonunda kandaki uzun yağ asitlerini azaltan ve oğullarına 22 yıl daha fazla yaşamasını sağlayan yağ kombinasyonunu buldu. Lorenzo’nun yağı daha sonra tüm dünyadaki ALD hastalarının umut ışığı oldu. Lorenzo’nun annesi 2000 yılında ölmüştü. Bu başarıdan sonra ”Lorenzo’nun Yağı“ beyaz perdeye taşındı. Başrollerde Susan Sarandon ve Nick Nolte vardı.


ALD hastalığı nedir?


TIp’ta Adrenolökodistrofi olarak adlandırılan ve 20 bin kişide bir görülen ALD hastalığı erkek çocuklarda 5-8 yaş arasında görülür. Böbrek üstü bezlerinin çalışmaması ve kortizon eksikliğinden ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyni kemiren hastalık 1 yıl içinde felç, körlük ve dilsizliğe yol açıyor. Tedavisi yok. Ancak Lorenzo’nun Yağı sayesinde hastalığın gelişmesi engelleniyor.

 // Recep
Bu yağ dış ülkeden geldi bize almanya dan temin edebilirsiniz...
16 Aralık 2017 13:38
 // Fatma
Bu yağı nerden bulabilirim...
23 Temmuz 2016 10:28
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler