YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Akıllı muayene' dönemi başlıyor!
'Akıllı muayene' dönemi başlıyor!
26 Haziran 2015 08:45
Hastadan önce hekime bilgileri gidecek. Randevu alan hasta, hekime not yazacak, hastalığı hakkında önceden bilgi verecek.

Sağlık Bakanlığı, muayene olmak için internetten randevu alan hastaların randevu ekranına 'Doktorunuza Not' başlıklı bir bölüm ekledi. Böylece doktor, muayene edeceği hasta hakkında ön bilgiye sahip olacak. Hasta, doktora sorunlarını anlatmak için daha az zaman harcayacağı için doktor hasta ile daha fazla ilgilenebilecek.

Vatandaşların, Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm kamu hastaneleri ve aile hekimleri için randevusu almasını sağlayan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), sağlık hizmetlerinin niteliğini yükseltmeye yardımcı olacak bir yeniliği daha uygulama daha başlattı. Bu kapsamda www.mhrs.gov.tr adresinden online randevu alan vatandaşlar, bundan böyle "Doktorunuza Not" bölümünden muayene olacakları hekime isteğe bağlı olarak ön bilgilendirme yapabilecek. Bu sayede hastanın derdini anlatmak için harcadığı zaman dilimi artık doktor-hasta iletişimine ayrılacak ve doktorun hastaya ayırdığı zaman artacak. Böylelikle hastanın muayene olduktan sonra doktorundan hastalığı hakkında daha fazla bilgi almasının önündeki zaman kısıtlamasının önüne geçilmiş olacak.

RANDEVUYA TEŞVİK

Diğer taraftan Bakanlık, randevulu muayene oranlarını artırmak için de harekete geçti. Bakanlık, randevulu muayene sistemini teşvik edecek. 2014 yılında tüm muayeneler içinde randevu alarak muayene olma oranını yüzde 45'e ulaştıran Bakanlık, 2015'te bu oranı yüzde 55'e çıkacak. Sağlık Bakanlığı'na bağlı ALO182 çağrı merkezi aranarak hastanelere randevu alınabiliyor. Ayrıca vatandaşlar telefonun yanı sıra Online Randevu Sistemi aracılığıyla da internetten randevu talebinde bulunabiliyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler