YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdeniz Üniversitesi'nden bir ilk daha
Akdeniz Üniversitesi'nden bir ilk daha
11 Mart 2013 17:36
İlk yüz nakline imza atan Akdeniz Üniversitesi'nden bir ilk daha geldi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde Türkiye'de ilk defa, koroner kalp hastalığı, inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan bir hastaya perkütan spinal kord stimülasyonu yöntemiyle omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirilerek ağrıların azalması sağlandı.  

AÜ Hastanesi Algoloji Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehmet Arif Yeğin, Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Algoloji Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mert Akbaş, Anastezive Reanimelye Panabil Dalı'ndan Doç. Dr Şuat Şanlı tarafından Türkiye'de ilk defa yapılan yöntemle, koroner kalp hastalığı, inatçı göğüs ve kalp ağrısı olan 73 yaşındaki Nazmiye Küçükçoban'a, perkütan spinal kord stimülasyonu yöntemiyle omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirilerek ağrıların azalması sağlandı.
 
Pil yerleştirildi

AÜ Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda Algoloji Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehmet Arif Yeğin, ameliyatın Türkiye'de ilk defa gerçekleştirildiğini söyledi. Nazmiye Küçükçoban'ın daha önce bypass ameliyatı olduğunu, 6 anjiyo ve 5 kez de stent uygulaması yapıldığını belirten Prof.Dr. Yeğin, “Bu ameliyatların ardından Küçükçoban, göğüs ağrısından evinde iş yapamaz hale gelmiş. Yöntem kardiyolojik açıdan her türlü tedavileri yapılmış olan hastalara en son çare olarak uygulanıyor. Omurilik bölgesinden çıkarak kalbe giden sinirlerin bulunduğu bölgeye kablonun ucuna bağlı pil yerleştirdik. Bu sayede hastanın göğsünde hissettiği ağrılar, kalp kasının kendi aktivitesini sağlamak için gerekli olan dolaşımı sağlayan damarlarda minimal bir genişleme olmasıyla azaldı” dedi.
 
Yaşantısını engelleyen ağrıları
 

AÜ Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ise hastanın geçirdiği ameliyatların ardından sağlığının belli noktaya kadar gelebildiğini, ancak ağrılarının devam ettiğini aktardı.Nazmiye Küçükçoban'ın ağrıları nedeniyle günlük yaşantısında sıkıntı yaşadığını kaydeden Prof.Dr.Yılmaz, "hastanın herhangi bir sosyal yaşantısı bulunmuyordu. Bu tür ameliyatlar hastanın kalp hastalığının geçtiği anlamına gelmez. Yine eskisi gibi dikkatli bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri gerekir. Bu yöntemle yaşantısını engelleyen ağrılarını keserek hastayı yaşanabilir duruma getirdik" diye konuştu.
 
Rahatça pazara gidebiliyorum
 
Ameliyatın ardından ağrılarının geçtiğini belirten 3 çocuk 6 torun sahibi Nazmiye Çobanoğlu da “Operasyondan önce günde 8 ile 10 arası hap kullanıyordum. Şimdi ise sadece 2 hap kullanıyorum. Artık rahatça pazar alışverişimi yapabiliyorum” diye konuştu.

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler