YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdağ'dan önemli uyarı
Akdağ'dan önemli uyarı
03 Ekim 2012 10:41
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, vatandaşların eczaneler dışında hiçbir yerden ilaç almaması gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Akdağ, Samsun'da bir bebeğin açlık sebebiyle hayatını kaybettiğinin gerçek olmadığının anlaşıldığını belirterek, ''Hayatını kaybeden yavrumuzun klinik ön teşhisinin 'Kistik Fibrizoz' hastalığı olduğu anlaşılmıştır. Adli Tıp Kurumu raporunda da ölüm sebebinin beslenme yetersizliği olmadığı açıkça belirtilmiştir'' dedi.

Akdağ, ''zayıflama ilaçları'' olarak pazarlanan ve ilaç olmayan ürünlerle ilgili soruyu yanıtlarken, şunları kaydetti:

''Ülkemizde zayıflama amaçlı kullanılan ve bakanlıkça onaylı yalnızca 2 ilaç vardır. Bunlar zaten bu şekilde satılamaz. İlaçların eczanelerde satılması gerekir; ilaçların eczanaler dışında satılması ya da ilaç ruhsatı olmayan ürünlerin ilaç gibi satışı halinde toplatma dahil tüm önlemleri alıyoruz, fiilleri suç olması haline suç duyurusunda bulunuyoruz.

Mahkemelerin uzun sürmesi, ilaçları bu şekilde kanunsuz şekilde ilaç gibi satanlar açısından boşluk oluşturmaktadır. Bu boşluğu gören kişiler ve satıcılar mahkeme sonuçlanıncaya kadar satışları sürdürüyor. İnternet ve Türkiye dışında yayın yapan televizyonlar yoluyla doğrudan kapıya satış yapılmaktadır.  Halkımızın sağlığını tehlikeye atan, başta internet olmak üzere başka mecralarda pazarlanan ürünlere karşı vatandaşlarımız da son derece dikkatli olmalı. Vatandaşlar eczana dışında hiçbir yerden ilaç almamalı. Mahkemelere başvuruyoruz, ama orada süreçlerin uzun sürmesi işimizi zorlaştırıyor. Adalet Bakanlığı ile konu üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bu alanda cezaları daha etkili hale getirecek düzenlemeyi önümüzdeki yıl Meclis gündemine getirmeyi umuyoruz.''  

Akdağ, üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na bağlanması yolundaki iddiaların doğru olmadığını belirterek, ''Böyle bir çalışmamız olmamıştır. Ancak değişik şehirlerdeki 12 üniversitemiz ile ortak kullanım uygulamasıyla vatandaşlara başarıyla hizmet vermekteyiz. Bu uygulamalar, ülke kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlamış ve hizmet kalitesini artırmıştır'' dedi.

Türkiye'de iş bulamayan hekim ve hemşire bulunmadığını ifade eden Akdağ, sağlık diploması olan kişilerin öteden beri kamu ve özel sektörde rahatça iş bulduğunu, Türkiye'de hekim ve hemşire sayısının ihtiyacın altında olduğunu kaydetti. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler