YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akciğerinden kürdan çıkan adam şaşkın!
Akciğerinden kürdan çıkan adam şaşkın!
10 Aralık 2015 13:38
Konya'da Göğüs Hastalıkları Bölümü'ne başvuran Fahri Akın'ın sol akciğer girişinden nefes borusunu tıkayan 5 santimetrelik kürdan çıkarıldı.

Fahri Akın (66), beş yıl önce gırtlak kanseri nedeniyle boynunda açılan delikten nefes almaya başladı. Yaklaşık 8 ay önce nefes darlığı şikayeti başlayan Akın, hastaneye gitti.

Kanserin nüksetmiş olabileceği ihtimaline karşı birçok kez yapılan biyopsi ve tahlillerde sonuçlar negatif çıkınca, hastanın soluk borusunda yapısal bir darlık olduğu düşünüldü.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine giden Akın'ın rahat nefes alması için soluk borusuna stent yerleştirilmesine karar verildi.

5 SATİMETRELİK KÜRDAN ÇIKTI

Stent için nefes borusu ve akciğerde inceleme yapılırken doktorların dikkati sayesinde Akın'ın sol akciğer girişinde nefes borusunu 5 santimetrelik kürdanın tıkadığı fark edildi.

"VÜCUDUMDAN NASIL KÜRDAN ÇIKTI ANLAMIYORUM"

Başarılı bir operasyonla kürdan çıkartıldıktan sonra rahatlayan Akın, başından geçenleri anlattı.
Yaklaşık 8 ay dayanılmaz ağrıları olduğunu, rahat nefes alamadığını, sol tarafına hiç yatamadığını belirten Akın, hareket edemediği için çaresizce ağladığını söyledi.

"EVİMDE KÜRDAN BİLE YOK"

Akciğerinden kürdan çıkartıldığını duyunca çok şaşırdığını anlatan Akın, şöyle konuştu:
"Bana 'kürdanı nasıl yuttun' dediler. Vücudumdan nasıl çıktı, aklım almıyor. Çok tuhafıma gitti. Evimde kürdan bile yok, hiç kullanmadım. Kürdan ile işim hayatta olmadı. Kendimi bile bile niye öldüreyim, kürdan hiç nefes borusundan sokulur mu? Kürdanı, boynumdaki nefes aldığım delikten atmam gerekir ki bu da imkansız. Hiç haberim olmadı. Kürdan çıkartıldıktan sonra rahat nefes almaya, hareket etmeye başladım."

"ENTERESAN BİR DURUM"

Ameliyatı gerçekleştiren, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Altınok, ana nefes borusunda daralma düşünülen hastanın kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

Stent takılması istenen hasta için hazırlık yaptıklarını belirten Altınok, vücudunun stent için uygun olup olmadığına endoskopik yöntemle bakıldığında ana nefes borusunun içinde çeşitli kalınlaşmış dokular görüldüğünü kaydetti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler