YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akciğer kanseri hakkında çok önemli bilgiler....
Akciğer kanseri hakkında çok önemli bilgiler....
11 Temmuz 2016 16:57
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Kargı, Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaygınlaşan sigara kullanımıyla akciğer kanserinde artışın başladığını anlattı ve uyarılarda bulundu.

Türkiye’de erkeklerde en sık karşılaşılan kanser türü olan akciğer kanseri hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Kargı, akciğer kanserinin yüzde 85’inin tamamen sigaraya bağlı olduğunu belirterek erken teşhisin önemini vurguladı.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Kargı, Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaygınlaşan sigara kullanımıyla akciğer kanserinde artışın başladığını anlattı. Türkiye’de özellikle 2008 yılından itibaren başlatılan sigarayla mücadelenin akciğer kanseri görülme sıklığına olumlu yönde yansıyacağına işaret eden Yrd. Doç. Dr. Kargı, akciğer kanserinin güncel tanı ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Akciğer kanserinin cerrahi tedavisinin tümör cinsine, evresine ve hastanın kondisyonuna bağlı olduğunu belirten Kargı, "İki ana grup akciğer kanserinden küçük hücreli tipte tedavi ilaçla ve gerekt,ğinde radyoterapiyle yapılırken, küçük hücreli olmayan grupta en iyi sonuçlar uygun evredeyse operasyonla olmaktadır" şeklinde konuştu.

"Kondisyonu iyi hastalarda cerrahi tedavi uygundur"

Akciğer kanserinin dört evresi olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Kargı, "İlk ve ikinci evrede tümör tek bir akciğer lobuyla sınırlıdır. Üçüncü evrede kanser, yakın doku ve lenf bezlerine ilerlemişken dördüncü evrede uzak organlara yayılmıştır. Bir ve iki erken evre olarak kabul edilir. Ancak hastaların önemli bir kısmında tümör tanı anında yakın veya uzak organlara yayılmış vaziyettedir. Kondisyonu iyi hastalarda en uygun tedavi ameliyattır. Yakın organlara ve lenf bezlerine yayılmış üçüncü evrede ise önce kemoterapi ve radyoterapi ardından operasyon seçeneği hastaya göre değerlendirilebilir" dedi.

"Tümörün yayıldığı dokular akciğer lobuyla çıkarılabilir"

Akciğer kanserinin evrelenmesinde çeşitli görüntüleme yöntemlerinin kullandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kargı, "Tomografi, MR, PET-CT gibi görüntüleme yöntemlerinin yanında cerrahi işlemler de kullanılabilir. Akciğer kanserinin cerrahisinde standart tedavi kanserin içerdiği akciğer lobunun drene olduğu lenf bezleriyle beraber çıkarılması şeklindedir. Tümörün yerine göre bazen birden fazla lob alınabileceği gibi akciğer kapasitesi düşük hastalarda daha sınırlı operasyonlar da yapılabilir. Bazen de tümörün yayıldığı yakın dokular akciğer ve lobuyla beraber çıkarılabilir" ifadelerini kullandı.

"Operasyon sonrası iyi bakım başarıyı etkiliyor"

Yrd. Doç. Dr. Kargı açıklamalarına şöyle devam etti:

"Hastanın operasyonu tolere edip edemeyeceği, operasyon öncesi çeşitli testlerle ortaya konur. Hastalığın erken evresinde en iyi sonuçlar operasyonla alınmaktadır. Gelişmiş anestezi ve cerrahi teknikler yanında yüksek teknolojik cihazlar kullanılarak ameliyata bağlı riskler kabul edilebilir seviyelere indirilmiştir. Operasyon öncesi hastanın iyi değerlendirilmesi ve sonrasında iyi bir bakım başarı oranlarını doğrudan etkilemektedir."

 // Cengiz bağran.01011955.
Bendede ak ciyerde su var dediler. Dört gün hastanede. Kaldim.şu an tedavi oluyorum.çok terliyorum aznefes alıyorum kuru oksürük var ağrı yok.nasıl atlatabilirim.saygılar....
11 Temmuz 2016 19:06
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler