YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aile hekimliklerinde cumartesi nöbeti
Aile hekimliklerinde cumartesi nöbeti
13 Aralık 2014 09:59
Aile hekimleri, cumartesi nöbeti uygulamasını İstanbul Halk Sağlığı Merkezi önünde protesto etti.

Türk Sağlık-Sen, İstanbul Aile Hekimliği Derneği, İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri, Zeytinburnu'ndaki İstanbul Halk Sağlığı Merkezi önünde toplandı.

Grup adına konuşan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanı Esin Şener, 2006'da başlayan aile hekimliğinde artık sona yaklaşıldığını savunarak, anne ve bebek ölümleri azaldığı, aşılama çalışmaları sorunsuz devam ettiği için aile sisteminin bittiğini öne sürdü.

Bireysel ihtiyaçları olan bir meslek grubu olduklarını anlatan Şener, "İlgilenmemiz gereken bir ailemiz, sürdürmemiz gereken bir özel hayatımız var. Ülkedeki tüm kamu kurumları, haftada 40 saat çalışırken bizlerin daha fazla iş başında olmamız nasıl beklenmektedir? Ne acı ki çalışma sisteminin henüz genelgesi, yönergesi, yönetmeliği elimize geçmeden televizyonlardan öğrenmekteyiz. Bu ülkedeki her çalışan gibi bizlerin de bir ailesi ve sosyal yaşamı, yani dinlenme hakkı vardır" diye konuştu.

Acil polikliniklerinin acil olmayan hastalar tarafından meşgul edilmesinin bir politika yanlışlığı olduğunu kaydeden Şener, bu durumun faturasının aile hekimliğine kesilmemesi gerektiğini ve 90 milyonluk acil başvurusunun bulunduğu söyledi.

Esin Şener, "Uzun süredir attığımız sessiz çığlığa daha güçlü çığlıklarımızı ekliyoruz bugün. Artık sesimizi çıkarıyoruz 'duyun bizi' diyoruz. Sağlık Bakanımıza, mevzuat yazıcılara, idarecilerimize 'Sesimizi duyun yoksa daha fazla devam edemeyeceğiz. Bizi bitirirseniz, toplumun sağlığını da bitirirsiniz' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Katılımcılar, "Uzun ve esnek çalışmaya hayır", "Birlikten sağlık doğar", "Ne iş olsa yaparız değil, sadece aile hekimliği" şeklinde dövizler taşırken, çeşitli sloganlar attı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler