YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aile hekimi reçetesi de artık paralı
Aile hekimi reçetesi de artık paralı
06 Ekim 2011 08:09
Hükümet, sağlık harcamaları 35 milyarı aşınca frene bastı. Aile hekimlerinin yazdığı reçeteden 3 TL alınmasını kararlaştırdı.

İlaç israfını önlemek için de kutuları küçültüp ilacı azaltma yoluna gitti. Böylelikle hem fiyatlar, hem de fatura düşecek. 13'teAile hekiminin reçetesine 3 TL ödenecek Hükümet, 35 milyar lirayı buları sağlık harcamaları içinde en büyük kalemi oluşturan ilaç kullanımını azaltmak için yeni önlemler aldı. Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişikliğe göre, aile hekimlerinin yazdığı reçeteye de 3 lira ödenecek. Uygulama daha önce sadece devlet, üniversite ve özel hastanelerdeki doktorlara ilaç yazdırılması halinde veriliyordu, ilaç yazdırmayan hastalardan para alınmayacak. Bu arada, ilaçların kutularının küçültülüp, içindeki hap sayısının azaltılması için Sağlık Bakanlığı düğmeye bastı. Bakanlık, ilaç firmalarına bir kutuda 30 draje yerine 10 draje yer alması için üretim bantlarının buna göre ayarlanmasını iletti.


Bugün

Aile hekimliği kazığı
 // Simge Öztürk
Aile hekimi uygulamasına geçilirken hastanelerdeki yığılmalar azalacak ve sadece hastanelerden para alınacak denmişti şimdi aile hekimleri içinde para ödenecek. Bu vadadaşa zulumdür. Yeşilkartı olduğu için çalışmayan ve çalışmamayı düşünen yığınla insan beş kuruş vermezken askeri ücretle geçinmeye çalışan insanların üç kuruşunu elinden almaya çalışyorsunuz yazıklar olsun....
18 Ekim 2011 09:33
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler