YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aile hastaneleri suçladı
Aile hastaneleri suçladı
08 Aralık 2009 20:40
Gebze'de 6 aylık bebek domuz gribinden öldü

Kocaeli'ne bağlı Gebze ilçesi, Tatlıkuyu Mahallesi'nde 6 ay önce dünyaya gelen bir bebek, domuz gribinden hayatını kaybetti.
 

Mevlide-İsmail Z. çiftinin ikinci çocukları 6 aylık Berat Yılmaz Z., bayramdan önce aniden ateşi yükselip rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı. Gebze'den 38 derece ateş ile İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne sevk edilen minik bebek, yapılan domuz gribi testleri negatif çıkınca üst solunum yolları enfeksiyonu teşhisi konularak ilaç yazılıp taburcu edildi. Aradan 2 gün geçmesine rağmen bebeğin rahatsızlığı daha da şiddetlenince ailesi, bebeği bu defa Çapa Tıp Fakültesi'ne götürdü. Baba İsmail Z., Çapa Tıp Fakültesi'nde bebeğe domuz gribi teşhisi konulduğunu, bayrama denk geldiği için laboratuarların kapalı olması sebebiyle tahlilleri özel hastanelerde ücret karşılığında yaptırabildiğini söyledi.
 

Domuz gribi testleri pozitif çıkınca çocuğunu yatırmak için yoğun bakım ünitesi olan hastane aramaya başlayan baba İsmail Z. Şöyle konuştu: “112'den aldığımız bilgiye göre birçok devlet ve özel hastanede müsait yoğun bakım ünitesi olmasına rağmen çocuğumu almadılar. Bütün akrabalar, hastanedeki doktorlar, tanıdık tanımadık kimler varsa hepimiz yoğun bakım ünitesi olan hastane bulabilmek için seferber olduk. Yaklaşık 6 saat hastane bulup da çocuğu yatıramadık. Hiçbir hastane yoğun bakım için bizi kabul etmedi. Bebeği alıp yatırmak istemedi. İstanbul'da, Ankara'da, Bursa'da, Bolu'da ve Kocaeli'nde başvurmadığımız hastane kalmadı. Hiçbiri bizi kabul etmedi. En sonunda bir tanıdığımız aracılığıyla, araya birilerini de koyarak İstanbul'da özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesine çocuğu yatırdık. Ama çok geç kalmıştık. Çocuğumuzu kaybettik."
 

Türkiye'de domuz gribinin bu kadar yaygın olmasına rağmen hastanelerin yoğun bakım ünitelerine bebeklerini kabul etmemesine, Gebze'de ise çocuk doktorunun hiç olmamasına tepki gösteren baba, "Koskoca Gebze'de bir tane çocuk doktoru çıkıp da çocuğumuzu muayene etseydi ve doğru teşhisi koysaydı belki de çocuğum yaşıyordu. Ama Gebze'de hastane var, içinde doktoru yok. Sağlık Bakanlığı'na, Başbakanlığa sesleniyorum. Bizim bebeğimizi domuz gribi olduğu için yoğun bakımlarına kabul etmediler. Biz paramızla çocuğumuza çok zor şartlarda hastane bulabildik. Herkesin buna gücü yetmez. Bu konuda yetkilileri göreve çağırıyorum." dedi.
 

1 hafta hastanede yoğun bakımda yatan çocuğunun kurtarılamayarak domuz gribinden hayatını kaybettiğini belirten acılı baba İsmail Z., "Biz ailece inançlı insanlarız. Veren de Allah, alan da. Bunu biliyor ve inanıyoruz. Ama çocuğumuz bir ihmal zinciri sonucu kaybettik, ona üzülüyor ve başkasının da aynı acıyı yaşamamalarını istiyorum." diye konuştu.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler