YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağrı kesici kalpten vuruyor
Ağrı kesici kalpten vuruyor
08 Eylül 2015 07:24
Dünyada en çok alınan ilaçlar arasında ilk sırada ağrı kesiciler yer alıyor. Ancak baş, diş ya da eklem ağrılarında sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin kalp sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri var.

Ağrı kesiciler, dünyada en sık kullanılan ilaçlar arasında ilk sırada! Ancak son yıllarda ağrı kesicilerin yan etkisi olarak ortaya çıkan; kalp krizi riskini artırması, hipertansiyon ve kalp yetersizliğinin tedavi etkinliğini azaltması gibi kalp damar komplikasyonları hayatı tehdit ediyor. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Metin Esen, ağrı kesici kullanımının kalp sağlığına olumsuz etkilerini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Aspirin haricinde…  

Aspirinin kalp krizi riskini en az %30 azalttığı bilimsel çalışmalarla da ispatlandı. Ancak aspirin dışındaki steroid olmayan ağrı kesicilerde durum kalp damar sağlığı açısından hiç de parlak değildir. Steroid içermeyen ağrı kesicilerin kullanımında en riskli grup by pass'lı hastalar ile kalp krizi geçirenler.

Menopoza giren risk altında

Yeni jenerasyon steroid içermeyen ağrı kesiciler de kalp damar hastalıkları yönünden araştırılmıştır. 12 yıllık bir araştırmaya göre kadınların uzun süre bu grup ilaçları kullanmaları durumunda kardiyo vasküler hastalıklara yatkınlıkları artmakta, hastalıkların görülme sıklığı yüzde 1,44 artış göstermektedir. Eşzamanlı sonuçları açıklanan diğer bilimsel yayınlarda ise yüksek dozlarda uzun süre kullanılmaları halinde riskin daha fazla arttığı ortaya koyulmuştur. Menopoz sonrası kadınlar büyük risk altında!

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler