YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adıyaman'da ''ilk akciğer ameliyatı''
Adıyaman'da ''ilk akciğer ameliyatı''
17 Aralık 2012 19:59
Adıyaman'da ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla, bir hastanın sağ akciğeri alındı.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Tıp Fakültesi'nde düzenlenen basın toplantısında, ameliyatın Adıyaman'da ''bir ilk'' olduğunu söyledi.

Ameliyatın 6 saat sürdüğünü ve başarılı geçtiğini ifade eden Gönüllü, ''Bu tür ameliyatlar Türkiye'nin çok ileri tıp merkezlerinde yapılıyor ve senede ancak birkaç tane yapılıyor. Sık sık yapılan bir ameliyat değil, zor yapılan bir ameliyat'' dedi.

Bu tür ameliyatların ortamlarının zor sağlandığını aktaran Gönüllü, operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti, bu tür ameliyatların devam edeceğini kaydetti.

Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Dadaş ise Bronşektazi hastalığına bağlı olarak hastanın sağ akciğerinin tümünde hasar oluştuğunu belirtti.

Hastada sürekli balgam ve kanlı balgam çıkarma şikayetleri olduğunu ifade eden Dadaş, ''Hastamıza Pnömonektomi dediğimiz yani sağ akciğerin tamamının çıkarılması ameliyatını yaptık. Bu ameliyata göğüs cerrahisinin 'en büyük' ameliyatı diyebiliriz. Bu ameliyat üniversite hastanelerinde ve büyük şehirlerde yapılan bir ameliyat. Burası bir üniversite hastanesi olduğu için böyle büyük ameliyatların kentte yapılmasını Adıyaman halkı hak ediyor'' diye konuştu.
 
Dadaş, ameliyatın üzerinden 12 gün geçtiğini ve hastanın durumunun iyi olduğunu, yakında kendisini taburcu edeceklerini ifade etti.
 
Daha sonra Rektör Gönüllü ve doktorlar, hasta Abdurrahman Bozan'ı (61) odasında ziyaret etti.
 
Bozan, ameliyatın başarılı geçtiğini belirterek, tüm doktorlara teşekkür etti.
 
AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler