YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adım başı 5 eczane var
"Dünyanın hiçbir yerinde 5 eczane yanyana göremezsiniz"
Adım başı 5 eczane var
04 Aralık 2009 / 11:34 Güncelleme: 04 Aralık 2009 / 11:35

 İlaç harcamalarında tasarruf amacıyla bugün yürürlüğe giren kararnamede SGK’nın ilaç şirketleriyle yaptığı görüşmeler sonucu referans fiyatın yüzde 60’ının değil, 66’sının baz alınacağını açıklaması eczanelerin kepenk kapatma eylemini engellemedi.

Zararlarının karşılanacağının resmi bir şekilde tebliğ edilmeğini, stok zararları karşılansa bile fiyat düşüşlerinin neden olduğu kâr erimesinin devam edeceğini savunan eczacılar bir günlüğüne kepenk kapattı.

3 BİN İLAÇ İADE EDİLİYOR

Stok zararlarının karşılanması konusunda resmi bir açıklama yapılmamasını gerekçe gösteren eczacılar, kasım ayında başlattıkları ardından durdukları düşük fiyatlı ilaçların depolara iadesine yeniden başladı.
Gece boyunca iade işlemlerinin sürdüğünü, bu nedenle online sistemlerinin kilitlendiğini ifade eden Türk Eczacılar Birliği, vatandaşın mağdur edilememesi için nöbetçi eczanelerin ilaçları iade etmeyeceklerini belirtti. Diğer eczaneler ise cumartesi gününe kadar ellerindeki düşük fiyatlı ilaçları iade etmiş olacaklar. İade edilecek ilaç sayısının 3 bini geçmesi bekleniyor.

HÜKÜMET GERİ ADIM ATMAYACAK

Hükümetin ilaç kararnamesi konusunda tavrının net olduğu, geri adım atmayı düşünmediği belirtiliyor. Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar hükümetin konuyla ilgili görüşünü şöyle özetliyor:
“Eczaneler ‘satılan malın fiyatı düştü, kâr azaldı’ diye kepenk kapatıyor. Eczanelerin kâr akitlerinde bir değişiklik olmadı, yüzde kaçsa yine aynı. İlacın fiyatı düştü diye isyan ediyorlar. Kutu başına ilaç fiyatlarında ciddi artışlar da olmuştu. SSK içindeki eczaneleri kapattık, bütün ilaç hacmini eczanelere verdik, eczanelerin cirosu ikiye katlandı. Türkiye’de fiyatı düşüren başka  sektör yok mu, nasıl yükseliyorsa düşebilir de. İlacın fiyatı düştü diye kepenk kapatmayı anlamıyoruz. ‘Vatandaş ilacı pahalıya alsın, devlet pahalıya alsın yoksa kepenk kapatırız’, olay bundan ibaret. Buna göz yummak mümkün değil. Dolayısıyla orada bir geri adım olmaz.”

Haberturk gazetesi ekonomi müdürü Cüneyt Toros'un son eylemle ilgili yorumu: Türkiye'den başka yan yana 5 eczane açılan ülke yok, demek ki kâr çok

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE 5 ECZANE YANYANA GÖREMEZSİNİZ

TÜRKİYE'DE sağlık sektörünün her tarafında sorun var. Vatandaşta para yok, sağlık hizmetini devlet yardımı ile alabiliyor. Doktorların durumu da ortada. Şu ana kadar bir tek eczacılık sektöründe sorun görünmüyordu. Çünkü memleketin dört bir yanında adım başı 5 eczane var. Her şeyden önce bunu sorgulamak lazım, bu kadar eczaneye gerek var mı? Bu işte ciddi para var ki, bu kadar eczane açılıyor ve iş yapıyor. Dünyanın başka hiçbir yerinde yan yana 5 eczane göremezsiniz. Arz fazlası olduğuna göre ciddi kâr var. Sektörün bu arz fazlalığını düzenlemesi gerekiyor.

BÖYLE SAÇMA ŞEY OLMAZ

Alınan kararla vatandaş daha ucuza ilaç alacak, devletin cebinden daha az para çıkacak, tamamen kamu yararına.
Sen kepenk kapatarak diyorsun ki, elimde stok var, pahalıya almıştım, devlet fiyat farkını versin. Fiyat yükseldiği zaman, stok mallarını indirimli mi veriyordun? Tersi olunca mı istiyorsun? Böyle saçma şey ticarette olmaz. Bu karar kamu lehine ve uygulamaya geçtiğinde 5 eczane yan yana para kazanamaz. Ama iki eczane kazanmaya devam edebilir. Arz fazlasının ortadan kalkması gibi bir sonucu beraberinde getirecek bu kararla birlikte eczacılar yine para kazanmaya devam eder, vatandaş daha ucuza ilaç alır, devletin de cebinden daha az para çıkar dolayısıyla bütçe açığı azalır.

Ensonhaber
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler