YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adana,Ortadoğu'nun 'derdine' derman oluyor
Adana,Ortadoğu'nun 'derdine' derman oluyor
26 Kasım 2012 12:57
Son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırımlarla önemli bir merkez haline gelmeye başlayan Adana, sağlık turizmi alanında da özellikle Ortadoğu'dan yoğun talep alıyor.

Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, yaptığı açıklamada, sağlık turizmi alanında dünyada 100 milyar dolarlık pazar olduğunu belirterek, Türkiye'nin son yıllardaki atağıyla bu pazardan payını almaya başladığını söyledi.

Hükümetin de bu alanı hedefleri arasına aldığını, bunun da memnuniyet verici olduğunu anlatan Çelik, Adana'nın da sağlık turizmi alanında önemli bir noktaya gelmeye başladığını ifade etti.

Kentin özellikle Ortadoğu pazarında önemli bir sağlık merkezi haline geldiğini anlatan Çelik, ''Ortadoğu'da sağlık hizmetleri düzeyi çok kötü. Buraya da kalite için geliyorlar'' dedi.

Suriye, Irak, Lübnan, İran, Yemen, Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelecek hastaların hedef kitleleri arasında yer aldığını belirten Çelik, bu ülkelerden gelenlerin sayısını artırmak için dernek olarak çeşitli tanıtım faaliyetleri yaptıklarını söyledi.


-''1 kişi gidiyor 5 kişi geliyor''-


Çelik, Adana'daki kurumların da sağlık turizminin değerinin farkında olduğunu ve bu yönde çalışmalar yaptığını anlatarak, bu çalışmaların meyvelerini verdiğini kaydetti.

Çelik, şöyle devam etti:

''Bu çalışmaların neticesinde sağlık turizminden elde edilen ciro yüzde 1 ile yüzde 5 seviyelerinden yüzde 20'lere çıktı. Ortadoğu'dan gelenler görmedikleri bir teknoloji ve tedavi yöntemleriyle karşılaşınca hayran oluyorlar. 1 kişi tedavi olup gidiyor ardından 5 kişi geliyor. Sağlık turizminde devletler ve özel sigorta şirketleriyle yapılan anlaşmalar da önemli rol oynuyor. Bu konuda ülkelerle görüşmeler yapıyoruz. Bu çalışmalarla Türkiye ve Adana'nın dünyadaki sağlık turizmi pastasından daha fazla pay alabilmesini amaçlıyoruz.'' aa

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler