YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adana'da çocuğun doktor ihmalinden öldüğü iddiası
Adana'da çocuğun doktor ihmalinden öldüğü iddiası
28 Ağustos 2014 01:28
Sağlık Bakanlığı, Adana'da küçük bir kız çocuğunun ölümünde ihmal iddialarına yönelik soruşturma başlatıldığını, ancak iddia edilen "boş yatak ve ambulans sıkıntısının" yaşanmadığını bildirdi.

Bakanlık, medyada "Minik kızın ucuz ölümü", "Adana'da 1 yaşındaki çocuğun ölümünde ihmal iddiası" gibi başlıklarla yer alan haberlerdeki iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla Denetim Hizmetleri Başkanlığınca soruşturma başlatıldığı belirtildi. Soruşturma sonucunda, ihmal ya da kusuru olanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ve kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Adana İl Sağlık Müdürlüğünden alınan bilgiye göre söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi 'Boş yatak ve Ambulansı' sıkıntısı ise yaşanmamıştır. Haberde adı geçen Özel Hastanede Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi olmadığı için 112 Komuta Kontrol Merkezi'nden saat 22.22'de destek istenmiş, hastamız saat 23.39'da Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine giriş yapmıştır.

Söz konusu özel hastaneden yapılan açıklamada 'hastanın, acil servise 24.08.2014 tarihinde saat 22.19'da bayılma ve nefes darlığı şikayeti ile bilinci kapalı olarak geldiği, konvülsiyon geçiren hastaya gerekli tıbbi müdahalenin yapılarak çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konsültasyon yapıldığı' bildirilmiştir."

Açıklamada, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yöneticiliği'nin verdiği bilgide, "ateşli dönemde havale geçirme ve solunum sıkıntısı şikayeti ile gelen hastanın acil serviste Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirildiğinin" ifade edildiği vurgulanarak, şöyle devam edildi:

"Genel durumu çok kötü olan hastanın derhal yoğun bakım servisine yatırıldığı, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 25.08.2014 tarihinde saat 00.45'te yaşamını yitirdiği belirtilmiştir.

Sağlık Bakanlığı olarak, öncelikle evladımızın yaşamını yitirmesinden dolayı büyük bir üzüntü duyduğumuzu belirtir, acılı ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Dünyanın en ücra köşesinde dahi insanımıza sağlık hizmetini ulaştırdığımız günümüz koşullarında hiçbir mazereti ve ihmali yaşam hakkının karşısında haklı görmemiz mümkün değildir."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler