YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açlığınızı bastırmanın yolları
Açlığınızı bastırmanın yolları
20 Eylül 2011 08:24
Açlık krizinin önüne geçmenin yolları

Obezite, aşırı kilolar bu yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri. Kek, pasta, börek, çikolatalar etrafımızı sarmışken kilo verseniz bile korumanız çok zor olabilir. Bunun için kendinizi frenlemenin yolları var. İşte kilonuzu korumak için uygulayabileceğiniz 6 tavsiye.

Gün içerisinde lif açısından zengin, düşük yağlı protein içeren besinler tüketmezseniz daha sonra açlık krizleri yaşayabilirsiniz. Özellikle kilo aldıran gece yemelerinin önüne geçmek için öğünlerde lif değeri yüksek besinler tüketin.

Kurabiyeler, çikolatalar başınıza bela olma ihtimali yüksek yiyeceklerden. Eğer canınız çok fazla çikolata çekiyorsa marketten sadece o anlık ihtiyacınızı giderecek kadar çikolata satın alın. Asla bu tür yiyeceklerden evinize istiflemeyin.

Özellikle öğle yemeklerinden bir iki saat sonra duygusal acıkmalar olarak bilinen açlık krizleri yaşanabiliyor. Bu krizler bir bardak su ile de giderilebilir. Bir şeyler atıştırmadan önce su içmeyi deneyin.

Eğer öğün ya da atıştırmalık bir şey yediyseniz başka bir şey yemeden önce en azından 20 dakika bekleyin. Bu sizinle yiyecekler arasına biraz mesafe koyacak.

Bir öğünde fazla kaçırırsanız ya da yememeniz gereken miktarda tatlı yediyseniz kendinize çok fazla yüklenip moralinizi bozmayın.

Özellikle hamur işlerinde bir kere başlayınca kendinizi durdurmak çok zor olabilir. Kekler, börekler bırakması zor yiyeceklerden olduğu için eğer kendinizi frenleyemeyecekseniz hiç başlamayın.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler