YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Acil serviste fatura şokuna hazır olun!
Acil serviste fatura şokuna hazır olun!
15 Eylül 2014 07:23
Özel hastanelerin acil servislerinde hastalara ‘fatura bildirimi zorunluluğu’ sessiz sedasız kaldırıldı. Hastalar artık ücret ödeyip ödemeyeceğini acil servisten çıkışta öğreniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı genelgede, özel hastanelerde acil durumu sona eren hastaya ücret ödeyeceğiyle ilgili bilgi verilmesi zorunluluğu getirilmişti. Hasta yakını da buna göre tedavi yaptırıp yaptırmamaya karar veriyordu. 

Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı. Yani acil servise gittiniz, çıkışta şok bir fatura ile karşılaşırsanız itiraz edemeyecek ve ödemek zorunda kalacaksınız.

Hasta yakını önceden bilgilendiriliyordu

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı genelgede, acil durumu sona eren hastaya ücret ödeyeceğiyle ilgili bilgi verilmesi zorunluluğu getirilmiş, müteakip işlemler için para ödemesi gereken hastalara mutlaka belge imzalatılması gerektiği kaydedilmişti. 

Genelgede, acile yapılan başvurularda “Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu” imzalatılan hasta veya yakınlarına, “İlave Ücret Alınmayacak sağlık Hizmetleri”yle ilgili bilgi verilmesi, ücret alınacak hastalara da ilave ücretlerle ilgili bilgi verilmesi istenmişti.

Sessiz sedasız uygulamadan kaldırıldı

Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı. Acil servise gelen hasta, durumu acil olmasa bile tedavi ediliyor ancak ödeyeceği fark kalemleri konusunda önceden bilgilendirilmiyor. Hastaya çıkışta fatura çıkarılarak fark ödemesi gerektiği belirtiliyor.

Birikmiş muayene ücreti bedelleri dağları aştı 

Son dönemlerde bir diğer şikâyet de birikmiş muayene bedellerinde yaşanmaya başladı. Türkiye genelinde etkili olan salgın enfeksiyon dolayısıyla hastaneye giden ve ilaç yazdıran pek çok hasta, eczanelerde birikmiş muayene borçlarıyla karşılaştı. Bazı hastalar, tam 4 yıl önceki muayene bedeli borçları önlerine çıkarıldı. Kimi borçların 5’er liradan 100 liraya ulaştığı görüldü.

 

MİLLİYET

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler