YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Acı öldürmüyor güçlendiriyor
Acı öldürmüyor güçlendiriyor
06 Ağustos 2015 09:23
Uluslarası bir araştırmada acı sevenlerin daha az ölüm riski olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre her gün acı yiyenler, yüzde 14 oranında daha az ölüm riskine sahip.

Araştırma ekibinin  yedi yıl süren çalışmalar sonunda hazırladığı bilimsel araştırma "British Medical Journal"  dergisinde yayınlandı. Yazıda, acı sevenlerin araştırma süresince daha az ölüm riski olduğunun belirlendiği yer aldı. Pekin Üniversitesi Kliniğini'den Jun Lv ve arkadaşları kalp kan dolaşımı hastalıkları, kanser ve solunum yolu hastalıklarına bağlı ölüm risklerinin, acı sevenlerde diğerlerine oranla yüzde 14 daha az görüldüğünü belirttiler.    

Acı her derde deva

Araştırmacılar, acı biberin acı olmasını sağlayan “Kapsaisin'nin krebs hücrelerinin oluşmasını engellediği, kalp kan dolaşımını ve sindirim sistemini sağlıklı tuttuğunu bilimsel makalelerinde belirtiyorlar. Baharatın antibakteriyel özelliğine dikkati çeken bilim insanları, araştırmaya katılanlardan herhangi bir enfeksiyonla yaşamını yitirenlerin sayısının oldukça az olduğunu belirtirken, bunun acı yemekle sağlanıp sağlanmadığı konusunda henüz kesin bir şey söyleyemediklerini belirtiyorlar. 

Araştırma 500 kişi ile yapıldı

Acı araştırması Çin'in değişik kentlerinde yaşayan 500 bin kişi arasında yapıldı. Bu kişiler sürekli olarak merkeze beslenme şekilleri konusunda bilgi aktardı. Yedi yıl süren araştırmalar esnasında toplam 22 bin 224 kişi yaşamını yitirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 57'si yaklaşık olarak haftada bir acılı yerken, yüzde 31'i haftada altı-yedi gün acılı yedi. Kalan yüzde 12 kişi ise haftada bir-iki veya üç-beş kez acılı yemekler yedi. Değişik acı kırmızı biber çeşitleri, yemeklerde baharat olarak kullandı. 

Acılı yiyen erkek ve kadınlar arasında ölüm riskinin aynı oranda olduğu araştırmada saptandı. Alkol kullananların diğerlerine oranla daha güçsüz oldukları da araştırmada yer aldı. Araştırma, Çin Doğal Bilim Vakfı, Çin Bilim Bakanlığı ve bazı İngiliz vakıflarının parasal katkılarıyla yapıldı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler