YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Acı çekmeyen kızın genleri incelenecek
Acı çekmeyen kızın genleri incelenecek
17 Eylül 2013 00:01
Çocuğun genlerini ebevenlerinkiyle karşılaştıran bilim adamları, doğuştan gelen bu "özelliğin" kızın anne ve babasında bulunmadığını gördü.

Doğuştan acıya duyarsız bir genç kızın genlerinin incelenmesi, yeni ağrı kesicilerin geliştirilmesine ışık tutuyor.

Almanya'daki Jena Üniversite Hastanesi'nden Dr. Ingo Kurth, dokunuşu hisseden ancak acıya duyarsız "konjenital analjezi" adıyla bilinen bir rahatsızlığı olan genç kızın genlerini inceledi.

Araştırmacılar, genç kızda, acıyı hisseden sinirler boyunca uzanan kanalların gelişiminden sorumlu, beyne acı sinyalini ileten SCN11A geninin mutasyona uğradığını gördü.

Daha sonra Kurth ve ekibi elde edilen bulguları fareler üzerinde test etti. Genetik mutasyona uğratılan fareler, kuyrukları sıcak ışığa maruz kaldığında normal farelere daha fazla ısıya dayanabildi.

Bilim adamları, SCN11A kanalını engelleyen birilaç üzerinde çalışmaya başladı.Araştırma başarılı olursa, "büyük acıların hissedilmemesini" sağlayacak yeni ağrı kesiciler geliştirilebilecek.

 

AA

00:39
 // VİCDAN AZABI
Bilim adamları asıl vicdan azabı çekmeyen, vicdan özürlüleri incelesin. Asıl hastalık bu. Hem acı çekmeyen, yaşayan bir ölü gibidir. Bir yeri yansa, haberi bile olmayacak. Ama en çok kanser hastaları için sevindim. Umarım bu durumda olanlara yarar. Allah dünyadaki bütün hastalara şifa ihsan etsin. Allah'a en sevimli görünen, hasta ve çaresiz kişilerdir, bunu da unutmayın....
17 Eylül 2013 00:39
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler