YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’de Ebola ile mücadele sürüyor
ABD’de Ebola ile mücadele sürüyor
27 Ekim 2014 05:00
ABD Başkanı Barack Obama, ülkede başka Ebola vakaları görülme riskini azaltmak için sağlık ve ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Başkan Obama, ülkede başka Ebola vakalarının görülme riskini sınırlandırmaya yönelik uygun önlemleri görüşmek üzere öğleden sonra sağlık ve ulusal güvenlik ekibini topladı.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel, Sağlık ve İnsan Hakları Bakanı Sylvia Burwell, Ebola ile mücadelede koordinatör olarak geçen hafta göreve başlayan Ron Klain’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bakan ve üst düzey yetkili katıldı.

Görüşmede danışmanlar, Batı Afrika’daki salgınla özverili bir mücadelede bulunan sağlık çalışanlarının ABD’ye geri dönmeleri sonrasında onlara yönelik alınacak önlemlere ilişkin Obama’yı bilgilendirdi.

Obama, söz konusu tedbirleri alırken, kamu sağlığı uzmanlarının bilgilendirmesiyle tıbbi bilimler rehberliğinde hareket etmeleri gerektiğini kaydetti. Tedbirlerin, virüsün asıl görüldüğü yerde kontrol altına alınması ve sonunda yok edilmesine dönük uluslararası toplumun mücadelesine önderlik eden sağlık çalışanlarının cesaretlerini gereksiz yere kırmaması gerektiğine vurgu yapan Obama, ekibine, Amerikan halkının en iyi şekilde korunması içi bu prensipler doğrultusunda politikalarını formüle etmeleri talimatını verdi.

Gine'den dönen ABD'li Doktor Craig Spencer, geçen günlerde ABD’de Ebola teşhisi konan dördüncü, New York’ta ilk kişi olmuştu. Spencer'ın Ebola virüsü taşıdığının açıklanmasından ardından, New York Valisi Andrew Cuomo ve New Jersey Valisi Chris Christie, Batı Afrika ülkelerinden gelen ve virüs taşıyan kişilerle temasta bulunan havayolu yolcuları için 21 günlük zorunlu karantina kararı almıştı.

Cuomo ve Christie, federal kurum olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin, virüsü taşıyan kişilerle temasta bulunanların karantinaya alınmadan 21 gün boyunca gözlem altında tutulmaları uygulamasını yeterli bulmadıklarını dile getirmişti.

Hemşire Kaci Hickox da Ebola'yla mücadele kapsamında bir süre hizmet ettiği Batı Afrika'dan New Jersey'e döndükten sonra zorunlu karantinaya tabi tutulan ilk sağlık personeli olmuştu. ABD medyasına konuşan Hickox, New Jersey Valisi Christie'nin "temel insan haklarını ihlal ettiğini" ve kendisini "açıkça hasta" göstermekle eleştirmişti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler