YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
90 dakika sonra hayata yeniden 'merhaba' dedi
90 dakika sonra hayata yeniden 'merhaba' dedi
29 Aralık 2015 16:06
İzmir'de anestezi teknisyeni olarak çalışan 43 yaşındaki Hüseyin Çapur, ameliyathanede görevi başındayken kalp krizi geçirdi. Arkadaşlarının kriz geçirmesinin ardından soğukkanlılıkla işe koyulan sağlık görevlileri 90 dakika sonunda arkadaşlarını hayata d

Ameliyat sırasında kalbi duran anestezi teknisyeni, ekip arkadaşlarının tam 90 dakika boyunca inatla çabası sonucu beyni oksijensiz kalmadan hayata döndü. Mucize ekip nadir bir anestezi başarısı elde etti.

İzmir Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde anestezi teknisyeni olarak çalışan 43 yaşındaki Hüseyin Çapur, ameliyathanede görevi başındayken kalp krizi geçirdi. Arkadaşlarının kriz geçirmesinin ardından soğukkanlılıkla işe koyulan Anestezi Birimi Sorumluru Dr. Semih Koşanoğlu ve iş arkadaşları el birliğiyle operasyona girişti. Meslektaşları kalbi tepki vermeyen bir çocuk babası Çapur’dan umudunu kesmedi. İnatla ardı ardına elektro şok yapmayı ve kalp masajına devam etti. Tam 90 dakika boyunca sayısız kalp masajı ve 7 elektro şokun sonunda deyimi yerindeyse ‘mucize’yi el birliğiyle başarak ekip ritmi yeniden yakaladı. Üstelik arkadaşlarını beyni oksijensiz kalmadan yani kalıcı hasar bırakmayacak şekilde hayata döndürdü.
 
‘Umudumuzu kaybetmedik’
 
Operasyonu yöneten Koşanoğlu umutlarını bir an bile kaybetmediklerini söylerken, o anları şöyle anlattı: “Tüm çabalarımıza rağmen teknisyen Çapur’un kasılmaları arttı ve solunumu durdu. Uzun bir süre kalp atışı olmamasına rağmen beyni oksijensiz bırakmayarak (hipoksi) çok nadir bir anestezi başarısını elde ettik.” Yaşama tutunmak için uzun süre mücadele eden Hüseyin Çapur ise “Hayatta olduğuma inanamıyorum, şoktayım. Allah’a şükür arkadaşlarım sayesinde ikinci hayatımı yaşıyorum, çok şanslıyım. Herkese teşekkür ederim” dedi. Mersin’de ailesi ve yakınlarının yanında dinlendiğini, bir süre sonra işine döneceğini de ifade eden Çapur, şimdi hayat kurtarmanın önemini daha iyi anladığını da dile getirdi. Karşıyaka Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Ahmet Murat Işıl ise anestezi teknisyeni arkadaşlarına uzun bir ömür dileğinde bulundu ve arkadaşlarına da özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.  

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler