YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"6. Uluslararası İslam Tıp Tarihi Cemiyeti Kongresi"
"6. Uluslararası İslam Tıp Tarihi Cemiyeti Kongresi"
24 Eylül 2014 00:59
"6. Uluslararası İslam Tıp Tarihi Cemiyeti Kongresi", Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ev sahipliğinde başladı.

YYÜ Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı, Uluslararası İslam Tıp Tarihi Derneği (ISHIM) (International Society for the History of Islamic Medicine-ISHIM) ile Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen "6. Uluslararası İslam Tıp Tarihi Cemiyeti Kongresi"ne Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, Hindistan, Küveyt, İran, Suriye, Sudi Arabistan ve Meksika'nın da aralarında bulunduğu 15 ülkeden 150 bilim adamı katıldı.

Dört gün sürecek kongrenin açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, kenti, dışarıdan görünen olaylarla değil değerleriyle tanıtmayı amaçladıklarını, bu anlamda da YYÜ ile işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi.

"Geçmişte bir merkez olan, etrafına hem ürettiği kültür, hem medeniyet, hem de ticaret değerleriyle katkı sağlayan Van, bugün kendisini yeniden inşa etmenin başında" diyen Doğan, kentin ülkeye daha fazla değer katmak amacında olduğunu, bu noktada da üniversiteye büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da yaptıkları ulusal ve uluslararası toplantı, kongre ve sempozyumlarla bilim adamları ile insanların diyaloğunu daha sağlam temellere oturtmayı hedeflediklerine değinerek, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından gazetecilere değerlendirmede bulunan Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Demirhan Erdemir ise sunumlarda Ortaçağ İslam dünyasındaki tıbbi gelişmeler, hastalıklar, sebepleri ve büyük İslam tabipleri ile onlardan kalan yazmaların geniş yer alacağını kaydetti.

Bunun yanı sıra Osmanlı ve Selçuklular zamanından günümüze gelen bilgilerin de kongre de ele alınacağını anlatan Erdemir, "Kongrenin Van'da yapılması çok güzel bir şey. Birçok kongre Van'da yapılıyor ama tıp tarihi ilk kez burada görülüyor. Bu da bizim için bir onur vesilesi. Kongre boyunca 15 ülkeden 150'ye yakın misafir ağırlayacağız. İslam ülkelerinden de katılımlar olacak. Tıpta geri kalmışlığı bütün İslam ülkeleri için söyleyemeyiz. İlerleme yolundalar ama bazı ülkeler adımlarını biraz daha geride tutma durumundalar. Herhalde onlar da daha sonra dünyaya ayak uyduracaklar" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu'nun başkanlığını yaptığı kongrenin ilk oturumunda ISHIM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nil Sarı, "Türkiye'de Felaketlerin Hastanelere Kazandırdığı Kadın Hastabakıcı Mesleği Hemşirelik" konulu sunum yaptı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler