YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
59 bin hacı adayına aşı uyarısı
59 bin hacı adayına aşı uyarısı
24 Nisan 2015 19:10
Sağlık Bakanlığı, hac görevini yerine getirmek için kutsal topraklara gidenlerin karşılaşacağı en büyük riskler arasında bulunan menenjite yol açan meningokok bakterisine karşı alarma geçti.

Her yıl dünyanın farklı coğrafyalarından binlerce Müslüman, kutsal topraklara hac görevini yerine getirmek için gidiyor. Kalabalık ve iklim şartlarıyla birlikte hacı adaylarını bekleyen en büyük risklerden biri, menenjite yol açan meningokok bulaşması. Kalabalık ortamda bu hastalığa sahip biriyle yakın temas, bulaşma riskini artıran nedenler arasında. İnsandan insana damlacık yoluyla da bulaşan meningokok; ani ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, şuur bozukluğu ve komayla kendini belli ediyor. İşte Sağlık Bakanlığı hastalıklara karşı 16 Ağustos- 22 Ekim’deki hac mevsimi öncesi hacı adaylarına uygulanacak aşılarda değişikliğe gitti. Menenjite de neden olan meningokok bakterisine karşı bu yıl personel dahil hacca gidecek 59 bin 200 kişiye konjüge meningokok aşısı yapılacak. Bu yolla hacdan dönenlerin taşıdığı bakterinin bulaşma riskinin önlenmesi hedefleniyor.

Bu yıl aşılanacaklar

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, daha önce yapılan aşıların hacıları koruduğunu fakat bu bakterinin taşınmasını ve hacıların yakınlarına bulaşmasını önlemediğini söyledi. Ceyhan, yeni aşıyla bakterinin taşınmasının önleneceğini belirtti. Bakterinin, kutsal topraklardan dönen hacılarla ne kadar taşındığına yönelik bir araştırma yaptıklarını anlatan Ceyhan, 2 yıl önce 400 kişilik hacı grubundan boğaz kültürü aldıklarını ifade etti. Ceyhan, “Grupta, giderken meningokok bakterisini taşıma oranı yüzde 13’tü. Dönüşlerinde bu oran yüzde 27’ye yükseldi. Ayrıca giderken boğazlarında bakteri bulunmayan 39 hacı, ülkeye bu bakteri ile döndü. Sağlık Bakanlığı ve Diyanet ortak karar aldı. Geçen yıla yetişmedi ama bu yıl hac döneminde hacca gidenlere bu aşı uygulanacak. Umreye gidenlere de bu aşı yapılıyor. Aşı, tüm il sağlık müdürlüklerine dağıtıldı” diye konuştu.

Ölüme yol açıyor

Meningokok bakterisinin aşı yapılmaması durumunda vücutta kalıcı hasarlara yol açabildiğini kaydeden Ceyhan, bakterinin solunum yoluyla insanların boğazına yerleştiğini dile getirdi. Erişkinlerin yüzde 10’unun boğazında bu bakterinin bulunduğunu vurgulayan Ceyhan, bakterinin, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte kana karıştığını ve üç değişik klinik tabloyu ortaya çıkardığını açıkladı. Ceyhan, bakterinin neden olduğu rahatsızlıkları ise şöyle anlattı:
“Bir kısmında hafif ateş oluyor ve birkaç gün sürüp geçiyor. Ama üçte birinde menenjit gelişiyor. Yani beyin zarlarında iltihaba neden oluyor. Üçte birinde ise en tehlikeli formu gerçekleşiyor. Bütün organlara yayılarak çok kısa sürede, saatler içerisinde ölüme yol açıyor. Hayatta kalanlarda ise kanamalara, şok gibi ağır etkilere yol açıyor. Meningokok enfeksiyonu Türkiye’de kol ve bacak kesilmelerinin en önemli nedenlerinden biri.”

ÇOocuklara yapılması tartışılıyor

Bakteriye karşı yapılacak aşıların bakanlığın programında olmadığını ve bu yüzden aşının ücretli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, aşının çocuklara da yapılması konusunun Sağlık Bakanlığı’nda tartışıldığını fakat henüz bir karar verilmediğini belirtti.

Aşıların farkları

Aşının vücut üzerinde herhangi bir kalıcı etkisi bulunmuyor. Bir önceki meningokok aşısında kullanılan antijel aynı. Buna bir protein bağlanıyor ve aşı daha etkin hale geliyor. Bağışıklık etkisi daha yükseliyor. Aşının yan etkisi ise diğer aşılarda olduğu gibi, yüzde 3 oranında ateş ihtimali ve uygulanan yerde ağrı.

 

HABERTÜRK

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler