YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 bin doktora çakılı kadro geliyor
5 bin doktora çakılı kadro geliyor
05 Eylül 2015 10:07
Doğu ve Güneydoğu illerindeki hekimlerin görev süreleri ve çalışma şartlarının düzeltilmesi için çalışma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu'da mecburi hizmet süresi biten 5 bin doktora 'çakılı kadro' vermeye hazırlanıyor.

Sağlık  Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Doğu ve Güneydoğu'da çalışan hekimlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla bakanlık bürokratlarının Kars, Mardin, Şırnak Batman ve Siirt gibi illerde inceleme yaptıklarını hatırlatan Gümüş, atılacak ilk adımın Doğu ve Güneydoğu illerindeki hekimlerin görev süreleri ve çalışma şartlarının düzeltilmesine ilişkin olduğunu anlattı. Gümüş, şöyle devam etti:

Ücretleri daha fazla olacak

"Orada çalışan hekimlerimizin bazılarının hasta sayıları fazla değil o yüzden döner sermayeleri düşük olabiliyor. Gelirleri de batıya göre az olabiliyor. Çakılı kadro dediğimiz 4924 dediğimiz bir kadro sistemi var bunların fiks bir maaşları var. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne veya kritik bölgelerdeki şehirler dahil yaklaşık 5 bin kadroyu düşünüyoruz. Bunların ücretleri diğerlerinden daha fazla olacak. Hasta gelsin gelmesin paralarını alacaklar." Hekimlerin mecburi hizmet sürelerinin bir yıl olduğunu anlatan Gümüş, görev süresi biten doktorların kanun kapsamındaki yüksek gelirden faydalanarak iki yıl daha çalışmalarını istediklerini söyledi.

'Ekonomik haklarımızı verin uzun vadeli kalalım' dediler

Doktorların bir yıllık görev süreleri biter bitmez Batı illerine tayin istediklerini ifade eden Gümüş, şunları söyledi: "Orada çakılı üç yıl, bir yılını doldurdu daha sonra iki yıl da yine 4924 kapsamında çalışmasını sağlayacağız. Kullanmadığımız 5 bin kadro var. Hemotoloji, gastroenteroloji gibi uzmanlık dalları boş kaldı. Maliye ile görüşüyoruz. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hekimlerin uzun vadeli kalmalarını ekonomik hak vererek sağlamayı hedefliyoruz. Bize 'Bunu verin kalalım' dediler. Biz de bunun üzerinde çalışıyoruz."

 // uğur yiğit
Polis canından oluyor onlar böyle bir şey talep ediyorlar mı? devletin parayla susturduğu böyle doktordan hekimden ne fayda gelir vatana millite. Düşük ücret dedikleri en kötü 4-5 bin liradır. Sanki bunları ekonomik hakları kurtaracak....
05 Eylül 2015 10:56
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler