YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
40'ından sonra yumurtaya dikkat!
40'ından sonra yumurtaya dikkat!
16 Ağustos 2012 08:34
Kimileri her gün tüketilebilir bir zararı yok derken kimileri fazla tüketilmemesini tavsiye ediyoruz. diyoruz. Araştırmalar da birbirini yalanlıyor. Yumurta ile ilgili yeni bir araştırma daha yayınlandı. Buna göre yumurtanın sarısı atardamarlar için zarar

Kanada'da yapılan araştırmaya göre, yumurta sarısının atardamarlar için sigara dumanıyla aynı zararlı etkiye sahip olduğu, 40'lı yaşlarda ise inme tehlikesi yaşatabileceği ortaya çıktı

Yine yumurta polemiği... Kanada'da yapılan bir çalışmaya göre yumurta sarısındaki kolesterol ile sigara dumanı kalp üzerinde aynı zararlı etkilere sahip. Özellikle Omega-3, vitamin ve antioksidan açısından zengin olan yumurta sarısının, beslenmede iyi bir rol oynadığı biliniyor. Ancak Kanada Western Ontario Üniversitesi'nden Prof. Dr. David Spence, 61 yaş üstü bin 200'ün üzerinde Kanadalı hastaya haftada üçten fazla yumurta sarısı yedirdi. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, haftada üçten fazla yumurta sarısı yiyen bazı deneklerde 'karotis arter' yani boynumuzun her iki tarafında bulunan şahdamarlarımızın sertleşmesi görüldü. Bu hastalık inme ile sonuçlanabiliyor. Bilim insanları, özellikle haftada üç kez düzenli olarak tüketilen yumurta sarısının, katılımcılardaki plak oluşumunun 40'lı yaşlarda daha da hızlandığını gözlemledi.

'FAZLASI DAMAR SERTLİĞİ RİSKİ'
Prof. Dr. Bingür Sönmez (Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı): Biz de kendi hastanemizde 65 denek ile bir araştırma gerçekleştirdik. Haftada 3 yumurta yiyen grupta kötü huylu kolesterol yükselmedi, iyi huylu kolesterol yükseldi. Her gün 1 yumurta yiyen grupta iyi veya kötü değişiklik gözlenmedi. 2 yumurta yiyenlerde ise iyi huylu kolestrol düşerken kötü huylu kolestrolün yükseldiği gözlendi. Damar sertliği risk faktörlerinde bir değişiklik olmadı. Bu çalışma sonucunda gün aşırı bir yumurta tüketilmesini öneriyoruz. Haftada üç kere tüketilmesi uygundur. Fazlası damar sertliği açısından risk oluşturabilir.

'KIRMIZI ET İÇİN DE GEÇERLİ'
Prof. Dr. Mete Alp (Kartal Koşuyolu Yüksek ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahı): Ben haftada birden fazla yumurta sarısı yenilmesi taraftarı değilim. Kırmızı et için de aynı şey geçerli. "Her gün yenebilir, kolesterolü yükseltmez" laflarına asla inanmıyorum. Bypass olmuş, kalp damar veya aort damar hastalığı bulunan hastalarıma haftada 1-2'den fazlasını asla önermem. 45 yaş üzeri kadın ve 40 yaş üzeri erkeklerin de dikkatli olmasında fayda var.

'HAFTADA ÜÇÜ GEÇMESİNLER'
Prof. Dr. Mesut Başak (Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı): Yumurta sarısı kolesterolü yükselten bir madde. Bu zaten biliniyor. Bu çalışma da bunu teyit ediyor. Bu, kırmızı et ve sakatatlar için de geçerli. Ben kendim haftada 2 veya 3 yumurtayı geçmem. 14 yaşına kadar çocuklar her gün yumurta sarısı yiyebilirler. Yetişkinler, haftada en fazla 2-3 gün yumurta yemeleri gerekir. Haftada üçü geçerse kolesterol yüksekliği yapıyor. Bu da damarlarda sertliğe yol açıyor.  (Sabah)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler