YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
40 yaşındaki kadının karnından 6 kiloluk kitle çıkarsa..
40 yaşındaki kadının karnından 6 kiloluk kitle çıkarsa..
05 Kasım 2015 08:23
Çorumda bir kadının karnından büyük bir kitle çıkartıldı. Akıl almaz olay Züleyha Şahin isimli vatandaşın başına geldi. Karnından ameliyatla 6 kiloluk kitle çıkarılan kadının durumu iyi. Görenleri hayrete düşürdü.

Çorum'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 40 yaşındaki Züleyha Şahin'in karnında belirlenen 6 kiloluk kitle ameliyatla alındı.Doktorları ve hastayı şaşırtan kitlenin büyüklüğü görenleri hayrate düşürdü.

Çorum'da yaşan Züleyha Şahin, iki gün önce karın ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle kentteki özel bir hastaneye gitti. Burada yapılan tetkiklerde Şahin'in karnında büyük bir kitle olduğu belirlendi. 6 kilo 280 gram ağırlığındaki kitle yaklaşık 1,5 saatlik ameliyatla alındı.

Ameliyatı yapan doktorlardan Genel Cerrahi Uzmanı Aziz Cengiz, "Züheyla Şahin’in yapılan tetkiklerinde karın bölgesinde büyük bir kitle olduğunu tespit ettik. 1,5 saat süren başarılı ameliyatla 55 santimetre boyunda, 6 kilo 280 gram ağırlığındaki kitleyi ameliyatla dışarıya çıkardık. Ancak kitlenin yumurtalık kisti olduğunu düşünerek incelenmek üzere patolojiye gönderdik" dedi.  

Bekar olan Züleyha Şahin doktorların kendisine karnındaki kitlenin büyüklüğünü söylediklerinde kendisinin de çok şaşırdığını belirterek ameliyatını yapan doktoruna ve sağlık ekibine teşekkür etti.

Kitle nedir?

Karında kitle karında oluşan anormal bir büyümedir. Karında bir kitle karında görünür şişmeye neden olur ve şeklini değiştirebilir. Karında kitlesi olan bir kişi kilo alabilir ve karında rahatsızlık, ağrı ve şişme gibi belirtiler yaşayabilir.

Karında kitleler genellikle konumlarında göre tanımlanır. Karın, kadranlar denen dört kısma bölünür. Karında bir kitle sağ üst kadran, sol üst kadran, sağ alt kadran veya sol alt kadranda olabilir. Karın ayrıca iki kısma bölünür: epigastrik kısım ve periumbilikal kısım. Periumbilikal kısım göbek deliğinin etrafında ve altında bulunur; epigastrik kısım göbek deliğinin üstünde ve kaburgaların altında bulunur.

Karın kitleleri genellikle tedavi edilebilir. Ancak kitlenin nedenine bağlı olarak sağlıkla ilgili komplikasyonlar oluşabilir.

Nedenler

Karında kitleler yaralanma, kist, tümör, kanser veya hastalık dahil çeşitli faktörlerin sonucunda olabilir.

Kistler

Karında kitlenin nedeni bazen bir kisttir (sıvı veya enfekte maddeyle dolu olan karında anormal bir kitle)

Sıklıkla abdominal kitlelere yol açan kişiler şunlardır:

over kistleri - overler içinde veya etrafında oluşan kistler

kolesistit - safra taşları (anormal sertleşmiş sindirim sıvısı kitlesi) bu duruma sıklıkla neden olur.

Safra taşları safra kesesinden çıkan tüpü tıkayarak safra kesesi enflamasyonuna yol açar.
uterin fibroidler - uterusunuzda veya etrafında büyüyen kanserli olmayan tümörler

Kanser

Sıklıkla karında kitlelere yol açan kanserler şunlardır:

Bazı hastalıklarda karında kitlelere yol açabilir. Bu hastalıklar şunları içerir:

Crohn hastalığı - sindirim kanalını döşeyen tabakada enflamasyona yol açan bir enflamatuar bağırsak hastalığı

Bir karında kitleye neden olabilen diğer durumlar arasında şunlar vardır:

abdominal aort anevrizması - karın, pelvis ve bacaklara kan sağlayan büyük kan damarının

büyümesi ve/veya şişkinliği pankreas apsesi - pankreasta püy dolu bir boşluk.

divertikülit - divertikül enflamasyonu veya enfeksiyonu. Divertiküller bağırsaklar ve kolon gibi

yerlerde oluşan ve organın zayıf noktalarından dışarıya doğru çıkıntı yapan sık görülen keselerdir.

Karında kitleler sert, yumuşak, stabil veya hareket ettirilebilir olabilir.

Tıbbi öykünüzü belirtileriniz ve başlama zamanı dahil olmak üzere gözden geçirdikten sonra doktorun kitlenin yeri hakkında iyi bir fikri olacaktır. Böylece karında kitlenin hangi organlar veya çevre yapıları etkilediğini belirleyebilir. Fizik muayene sırasında doktorunuz sırt üstü yatmanızı isteyecek ve karnınızın çeşitli yerlerine hafifçe bastıracaktır. Bu inceleme doktorun kitleyi ve varsa büyümüş organları bulmasını ve nerenin hassas olduğunu belirlemesini sağlar.

Genellikle kitlenin büyüklük ve konumunu belirlemek için bir görüntüleme testi istenir. Bu görüntüleme testi ayrıca karındaki kitlelerin tipini belirleyebilir. Bu amaçla sıklıkla istenen görüntüleme testleri şunlardır:

Görüntüleme testleri yeterli olmadığında doktor ilgili bölgeye daha yakından bakmak isteyebilir. Bu özellikle sindirim sistemi etkilenmişse geçerlidir. Sindirim sistemine bakmak için doktor tüp gibi bir yapıda bulunan küçük bir mikroskop kullanır. Bu tüp kolonunuza (sindirim sisteminizin bir organı) yerleştirilir. Buna kolonoskopi denir.

Ayrıca hormon seviyelerinizi ve enfeksiyon varlığını kontrol etmek için bir kan testi (tam kan sayımı) istenebilir. Over veya uterus kistleri olan kadınlar için transvajinal ultrason denen özel bir görüntüleme taraması gerekecektir. Karın içine bir prob yerleştirerek içerideki organları gören bir abdominal ultrasonun aksine bir transvajinal ultrason vajene bir prob yerleştirerek yapılır. Bu işlem doktorun uterus ve overlere daha yakından bakmasını sağlar.

Kitlenin nedenine bağlı olarak tedavide ilaçlar cerrahi veya özel bakım kullanılabilir.

Karın kitlelerini gidermek için en sık kullanılan tedavi seçenekleri şunlardır:

Karnınızda büyük ve önemli ağrıya neden olan kistleriniz varsa doktorunuz bunları cerrahi olarak çıkarmak isteyebilir. Cerrahi çıkarma ayrıca tümörleri çıkarmak için kullanılır. Ancak, çıkarma tehlikeliyse cerrah bunun yerine kitleyi küçültmek için yöntemler önerebilir.

Kitleyi küçültmek için kemoterapi veya radyasyon tedavisi de önerilebilir. Kitle küçüldüğünde doktor kemoterapiyi sonlandırıp kitleyi cerrahiyle çıkarmayı tercih edebilir. Bu seçenek sıklıkla kanserli karın kitleleri olan kişiler için kullanılır.

Hormonlarda değişiklikler nedeniyle oluşan uterin fibroidler veya over kistleri gibi kitleler hormon replasman ilaçları veya düşük doz hormonlu doğum kontrol haplarıyla tedavi edilebilir.

Komplikasyonlar

Organların dolaşımını kesen karın kitleleri organa zarar verebilir. Organın herhangi bir kısmı zarar görürse cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Karında çok sayıda kitle varsa kitleleri gidermek için birkaç tür tedavi veya cerrahi işlem gerekebilir. Kanserli kitleler tedaviden sonra geri gelebilir.

Polikistik over sendromu olan kadınlarda her ay overlerde çok sayıda kist gelişebilir. Bu kistler tedavisiz geçebilir ancak bazıları cerrahi çıkarmayı gerektirecek kadar büyüyebilirler.

Hangi kitle tehlike habercisi?

Kitleler bize çoğu zaman korkulu rüyalar yaşatabiliyor. Elimize gelen herhangi bir kitle yüzünden paniğe kapılmakta çok da haksız değiliz. Çünkü bu kitleler çoğunlukla iyi huylu olsalar da kimi zaman kanser gibi korkutucu hastalıklara işaret edebiliyor. Bu kitlelerin ciddi hastalıkların habercisi olup olmadığını öğrenmek için önce bu yazıyı dikkatlice okumak sonra da bir uzmana görünmek gerekiyor.
 
Hayatının bir döneminde tesadüfen de olsa vücudunda bir kitle olduğunu fark edenler bilirler. İnsanın yüreğini bir korku sarıverir, "acaba" sorusu beynini kemirir durur. "Ya bu kitle kötü hastalığın işaretiyse?" Çünkü kitleler genellikle iyi huylu olsalar da kötü bir hastalığa işaret edebiliyor. Neyse ki uzmanlar ele gelen her kitlenin felaket habercisi olmadığını söyleyerek yüreğimize su serpiyor. Ama vücudunda herhangi bir kitle fark edenin vakit geçirmeden doktora başvurması da gerekiyor. Bu kez İnternational Hospital'den Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Faruk Aykan ile Acıbadem Hastanesi Kozyatağı'ndan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Şerife Şimşek'in kapısını çaldık.
 
Her kitle tehlikeli değil!

Vücudumuzun değişik yerlerinde oluşan ve elimizle hissedebileceğimiz ya da birtakım tanı yöntemleriyle karşımıza çıkabilecek olan kitleler; şişlik, beze, ur veya tümör olarak adlandırılıyor. Kitleler genellikle elimizle kolayca hissedebileceğimiz bir şekilde cilt altında veya memede gelişiyor. Bir kısım kitleler ise dışarıdan muayeneyle saptanamıyor. Ancak herhangi bir check-up sırasında, radyolojik incelemelerle ortaya konuyor. Örneğin rahimde, karaciğerde, pankreasta veya beyinde saptanan kitleler gibi. Karşılaştığımız her kitle tehlikeli değil elbette. Kitleler iyi (selim, benign) ya da kötü huylu (malign, habis, kanser, ur, tümör) olarak ikiye ayrılıyor.

 // sultan
Göbek deliğinde şişlik var tamamı kapalı şekil almaya başladı nedenini oğrenebilirmiyim...
02 Kasım 2017 08:55
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler