YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
34 beden olacağım derken verem olmayın!
34 beden olacağım derken verem olmayın!
02 Mayıs 2016 16:20
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Dallı, 34 bedene düşmek için büyük çaba harcayanların savunma sistemlerinin çökebileceğine dikkat çekti. Dallı: “İnceleyim derken, vereme yakalanmayın” dedi.

Doç. Dr. Ayşe Dallı, 34 bedene düşmek için uğraşanların vücudunun savunma sisteminin çökebileceğini belirterek, “İnceleyim derken, vereme yakalanmayın” dedi.

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Dallı, 34 bedene düşmek için büyük çaba harcayanların, sağlığının tehdit altında olduğunu vurguladı.

Düşük kilo çok etkili

Tüberkülozun en sık akciğerlerde görülmekle birlikte, bütün organ ve dokularda da (kemik, böbrek, beyin zarları, lenf bezleri vs.) görülebileceğini söyleyen Dallı, ilaçlarla tedavisi mümkün olan bu hastalığın, teşhiste gecikilir veya tedavi düzenli olarak yürütülmezse ölüme bile neden olabileceğini dile getirdi. Dallı şöyle konuştu: “Düşük kilodaki bir kişinin verem mikrobunu aldığında, hastalığın ortaya çıkma riski, normal kilodaki bir bireye göre daha fazladır. Kötü beslenme de, vücut direncini düşüren en önemli nedenlerden birisidir. Dolayısıyla zayıflayan vücudun, vereme de açık hale geldiği kesindir.” Doç. Dr. Dallı, “Verem zayıf bedenleri, savunma sistemi güçsüzleşenleri seviyor. Akciğer vereminde öksürük, balgam, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kan tükürme gibi akciğere özgü bulgular ortaya çıkıyor. Kilo kaybı gibi genel yakınmalar da hastalığa eşlik ediyor. Hasta olanlar mutlaka maske ve eldiven kullanmalılar” diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler