YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. yüz naklinden iyi haber
3. yüz naklinden iyi haber
19 Mart 2012 15:57
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Türkiye'nin üçüncü yüz nakli yapılan 20 yaşındaki kadın hastanın uyandırıldığı ve cihaz yardımı olmadan solumaya başladığı bildirildi.

Çevresiyle yazılı iletişim kurabilen hastanın yazdığı ilk cümleler, doktoruna yönelik ''seni seviyorum'' oldu.

Gazi Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, hastanın bu sabah itibarıyla uyandırıldığı, anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dalı ile psikiyatri anabilim dalı öğretim üyeleri eşliğinde solunum cihazından ayrılarak kendi başına solumaya başladığı belirtildi.

Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Serhan Tuncer, öğretim görevlisi Dr. Kemal Fındıkçıoğlu ve plastik cerrahi asistanlarından oluşan 12 kişilik ekibin yüz nakil ameliyatını gerçekleştirdiği hastanın ameliyat sonrası ilk gününün iyi geçtiği ifade edildi.

Hastanın bu sabah uyandırıldığı, anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dalı ile psikiyatri anabilim dalı öğretim üyeleri eşliğinde solunum cihazından ayrılarak kendi başına solumaya başladığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Hastaya nakledilen dokunun durumuyla ilgili bir sorun yoktur. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve diğer ilaçlar verilmeye devam etmektedir.

Hastamızın bilinci açık olup, isteklerini ve duygu düşüncelerini kağıda yazarak doktorlarıyla iletişim kurabilmektedir.''

Hasta uyandığında yazdığı ilk cümlelerin de paylaşıldığı açıklamada, ''Basın yayın organlarında yer alan alıcı ve vericiye ait kimlik bilgileri ve görüntüleri tarafımızdan servis edilmemiştir. Kimlik bilgilerinin açıklanması bundan sonraki nakillerde olası vericileri olumsuz etkileyebileceği için bu konuda hasta hakları ve etik kurallara uyulmasını önemle rica ederiz'' ifadesine yer verildi.

Ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerin hastanın rızası doğrultusunda kamuoyu ile paylaşılacağı da bildirildi.


-Doktoruna ''Seni Seviyorum''-


Türkiye'nin 3. yüz nakli hastası uyandıktan sonra ''Yeğenlerimi kucaklamak için can atıyorum'' diye yazdı.

Çevresindekilerden yazıyla ''gözlerimi siler misin'' isteğinde bulunan hasta, ameliyatı yapan doktoru Doç. Dr. Özmen'e yönelik duygularını ''Seni seviyorum'' cümlesiyle ifade etti.

Özmen, yaptığı açıklamada, hastaya yeni yüzünün henüz gösterilmediğini belirterek, bunun psikiyatri uzmanları eşliğinde hasta hazır olduğunda yapılacağını bildirdi. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler