YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 sağlık çalışanı domuz gribi
Numuneleri pozitif çıkan 3 sağlık görevlisi evlerinde tedavi ediliyor
3 sağlık çalışanı domuz gribi
27 Ekim 2009 / 16:40 Güncelleme: 27 Ekim 2009 / 17:43

Sivas'ta domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınan 3 sağlık çalışanından alınan numunelerde hastalığa yol açan ''H1N1'' virüsünün belirlendiği, çalışanların tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğü bildirildi.
 

Domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınan Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görevli 2 hemşire ve 1 temizlik personelinden alınan numunelerin incelemesinin tamamlandığı, 3 sağlık çalışanının sonuçlarının pozitif çıktığı öğrenildi.
 

Numunelerinde domuz gribine yol açan ''H1N1'' virüsü tespit edilen 3 sağlık çalışanının tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğü belirtildi.
 

Hastanede şu an için 3 pozitif vakanın bulunduğunu bildiren yetkililer, hastalık şüphesiyle takibi yapılan bazı hastalardan da numuneler alındığını, sonuçların beklendiğini ifade etti.
 

Pozitif vaka sayısının artabileceğini belirten yetkililer, hastanede gerekli önlemlerin alındığını, şu an için korkulacak bir durum olmadığını kaydetti.
 

Bu arada, hastanede görevli sağlık personelinin domuz gribi konusunda bilgilendirilmesine yönelik eğitim çalışmaları yapılıyor.
 

Sivas İl Pandemi İzleme Kurulu Sözcüsü ve CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazif Elaldı, sağlık personeline domuz gribi ve korunma yollarıyla ilgili detaylı bilgiler veriyor.
 

Öte yandan, Sivas Sağlık Müdürlüğü'nün Sağlık Bakanlığı'ndan domuz gribine karşı talep ettiği 208 bin aşıdan 4 bininin yarın gelmesinin beklendiği belirtildi. Sağlık çalışanları başta olmak üzere risk gruplarının gelecek günlerde kademeli olarak aşılanacağı kaydedildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler