YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 bin 150 ilaç ucuzluyor
3 bin 150 ilaç ucuzluyor
03 Aralık 2009 08:28
Kararname ile ilaç fiyatlarında yüzde 40 ila 75 arasında indirim olacak

Sağlık bütçesine destek olmak amacıyla hükümet tarafından gündeme gelen tasarıyla 3 bin 150 civarında ilacın fiyatını düşürecek ilaç kararnamesi uygulamaya konacak..

Ancak, ekonomi bürokrasisinin hesaplamalarına göre, 2007 yılında 11 milyar lirayı bulan ilaç harcamaları, 2008 yılında 13 milyar liraya, 2009 yılında ise 16 milyar liraya ulaştı. Üstelik tüketilen ilaç adedinde rakamların arttığına dikkat çekiliyor. Uluslararası ilaç firmaları tarafından Türkiye'nin çok cazip bir ülke olduğu görüşünün hakim olduğuna işaret edilirken, kutu adetindeki artışın ilaç firmalarına doğrudan kâr olarak yansıdığı kaydediliyor. Bu çerçevede jenerik ilaç uygulamasına geçilen kararnameye eczacılar tepki gösteriyor. Kararname ile ilaç fiyatlarında yüzde 40 ila 75 arasında indirim olacak. Ayrıca eşdeğer ilaç uygulaması ile de yüzde 13'lük bir kazanç sağlanmıştı.
EczacIlar ucuzlayan İlacI İlla 'pahalI satacağım' dİyor

Ekonomi bürokrasisi ise yüksek enflasyonda ilaç fiyatlarına zam yapan eczacının düşen enflasyon uyarınca fiyatları indirmemesini 'şaşırtıcı' olarak nitelendiriyor.

Yeni Şafak

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler