YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3-8 Kasım Organ Bağışı Haftası: Organ Bağışına Dikkat!
3-8 Kasım Organ Bağışı Haftası: Organ Bağışına Dikkat!
06 Kasım 2015 08:08
Türkiye'deki en önemli sorunlardan biri olan organ bağışına dikkat çekmek adına 3-8 Kasım tarihleri arasında Organ Bağışı Haftası düzenleniyor. Organ Bağışındaki önem isen bir gün sizinde bir organa ihtiyacınızın olabileceği noktasında dikkat çekici.

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, 3-8 Kasım Organ Bağış Haftası münasebetiyle, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla Sağlık Müdürlüğü önünde stant açıldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Nail Umay “Organ ve Doku Bağışı; Kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir” dedi.

Umay açıklamasında “Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın yerine, canlı veya ölüden alınan sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilir. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. En son verilere göre Organ Nakli bekleyen hasta sayısı 28.268 olarak belirlenmiştir. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Bugün ülkemizde 65.000’ e yakın kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktadır. Organ bağışında bulunan kişinin organlarının hangi durumda ve nasıl alınacağı 2238 sayılı “Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun”da açıkça belirtmektedir” ifadelerine yer verdi.

2238 sayılı yasaya göre on sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabileceğini belirten Umay “Organ nakli yapılacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayrımı yapılmaz. Organ bağışının dini yönden sakıncası yoktur. Büyük dinlerin çoğu organ bağışını onaylamakta ve desteklemektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 06.03.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır” şeklinde konuştu.

Malatya’da organ bağışları için başvuruların; İl Sağlık Müdürlüğünde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde(ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlarda yapılabileceğini söyleyen Umay “Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir. Vatandaşlarımızı “03-08 Kasım Organ Bağış Haftası” etkinlikleri çerçevesinde organ bağışında bulunmak için İlimizdeki sağlık kuruluşlarına başvurmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Samsun'da Organ Bağışı Haftası

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezinde Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında bağışçı, nakil olmuş ve organ bekleme listesinde bulunanlar ile ailelerinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi

Samsun Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, son yıllarda Samsun’da organ bağışının büyük ivme kazandığını belirterek, “Özellikle son birkaç yıl içinde Samsun bölgesinden yaklaşık 250 organ ülkemizin çeşitli yerlerine dağıtıldı” dedi.

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında bağışçı, nakil olmuş ve organ bekleme listesinde bulunanlar ile ailelerinin katılımıyla İl Sağlık Müdürlüğünde basın toplantısı düzenlendi.

Köksal, burada yaptığı konuşmada, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Tedavisinin sadece organ ve doku nakli ile mümkün hastalıkların dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sağlık sorunları arasında bulunduğunu vurgulayan Köksal, “Son yıllarda Samsun’da organ bağışı büyük ivme kazandı. Özellikle son birkaç yıl içinde Samsun bölgesinden yaklaşık 250 organ ülkemizin çeşitli yerlerine dağıtıldı. Bu kişiler organlarla hayat buldu” dedi.

Yakınlarının organlarını bağışlayan kişilere teşekkür etmek gerektiğine işaret eden Köksal, çünkü bu güzellikte en çok payı bulunanların, yakınlarının organlarını bağışlayan insanlar olduğunu kaydetti.

– “Bu hastalığı çeken bilir”

Toplantıya katılanlardan 15 ay önce böbrek nakli yapılan Hakan Yeğner, 7 yıldır diyalize girdiğini, böbrek nakli yapılmasıyla büyük mutluluk yaşadığını anlattı.

Yeğner, “15 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum. Böbrek nakli oldum, sağlığıma kavuştum. İnsanlara organlarının toprak olacağına bağışlamalarını tavsiye ediyorum. Herkes bu konuda duyarlı olsun. Bu hastalığı çeken bilir” ifadelerini kullandı.

Bir ay önce trafik kazası sonucu yaşamını yitiren 60 yaşındaki dayısı İlyas Nazlı’nın organlarını bağışlayan Celil İçel ise dayısının organları ile 5 canın hayat bulduğunu söyledi.

“Burada organ nakli bekleyenleri görünce ne kadar iyi bir iş yaptığımızın farkına vardık” diyen İçel, herkesin organ nakli konusunda duyarlı olması gerektiğine dikkati çekti.

Böbrek nakli için 3 yıldır bekleyen 40 yaşındaki Recep Aytürk de 5 yıl önce diyalize girmeye başladığını, bir an önce böbrek nakli olmak istediğini anlattı.

Oğlu Recep’i diyalize girerken yalnız bırakmayan anne Zübeyde Aytürk de organ bağışının önemini çocuklarına anlatmaları için annelere çağrıda bulundu.

Organ Bağışı nasıl yapılır?

Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır.

Bir bakış açısıyla; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte, ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, zaman zaman organ bağışı kampanyaları düzenlemektedir. 2000 yılında, organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak, bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir. Organ bağışı;

Sağlık Müdürlüklerinde,
Hastanelerde,
Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında),
Organ nakli yapan merkezlerde,
Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler