YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
21 bin eczanede karekod
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, karekod uygulamasının başladığını belirterek, "Uygulama ile 872 bin reçeteye girilmiştir. 21 bin eczanemizle karekod ilaç satışına başlamıştır" dedi.
21 bin eczanede karekod
20 Mayıs 2010 / 20:44 Güncelleme: 20 Mayıs 2010 / 20:44

Sağlık Bakanı Akdağ, Bakanlık binasında Sosyal Güvenlik Kurumu Emin Zararsız, ilaç sektöründeki firmalar, Depocu firmalar, Eczacılar Birliği ve bazı yetkililer katıldı. Toplantı öncesinde basın mensuplarına bilgi veren Bakan Akdağ, Karekod uygulaması ile birlikte sistemin kararlılık bir biçimde çalışmayı engellemeyeceğini anlatarak, vatandaşın ilaçsız bırakılmayacağını söyledi. Bakan Akdağ, ilaca verilen paranın vatandaşın vergileri ile alındığını hatırlatarak, "Nur topu gibi bir yavrularımız olsun istiyorsanız, yavrularınızın olmasına katlanacaksınız. Bütün çabamız devam ediyor. Bu uygulama ile 24 saat çalışmamız devam ediyor. 18 Mayız 2010 Salı günü sisteme girilen reçete 1 milyon 137 bin gerçekleşti. İlaç takip sistemi başlamadan önce bu rakam oluyor. Karekod 872 bin reçeteye girilmiştir. 21 bin eczanemizle karekod ilaç satışına başlamıştır" dedi.  
 

Bir gazetecinin, 'Ne kararlar alındı?' şeklindeki soruya, Akdağ, "Sistemin bugünkü haliyle devam konusunda mutabık kaldık. Duraklamaya mahal vermeden çalışmalar devam edecek." diye konuştu.  
 

Bakan Akdağ, İlaç ve kupür sahte kupürlerin önlenmesi için bu çalışmanın büyük önemine dikkat çekerek, "İlaç sahteciliğin önlenmesi için Türkiye'de günde 1 milyonun üzerinde reçete veriliyordu. 4 milyona yakın ilaç kutusu satılıyor. Bununla birlikte 1 yılda 1.5 milyar ilaç kutusu veriliyor. Sektörde uyumlu bir çalışma yapılıyor. Ortaya çıkan meseleleri çözmek için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.  
 

Bakan Akdağ, Danıştay'ın karekod ile ilgili aldığı kararın kamuoyuna yanlış yansıtıldığını anlatarak şöyle devam etti:  
"Danıştay sistemin işleyişi konusunda engelleyici bir karar almıştır. Sistem kararlılık bir biçimde çalışmayı engellemez. Hükümet olarak ilaç konusunda en uygun çalışmayı getiriyoruz." İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler