YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2050 yılında miyop sayısında patlama olacak!
2050 yılında miyop sayısında patlama olacak!
07 Mart 2016 17:31
ABD'li bilim insanları, 2050 yılında yaklaşık 4.8 milyon kişinin uzağı görememe (miyopluk) sorunuyla karşı karşıya kalacağını öne sürdü. Bu artışa sebep ise kapalı ve dar alanlarda yaşamak...Doktorların tavsiyesi ise: 'çocuklar sokağa çıksın' oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmaları ve incelemeleri bir araya getiren ABD'li bilim insanları, 2050 yılında yaklaşık 4.8 milyon kişinin uzağı görememe (miyopluk) sorunuyla karşı karşıya kalacağını öne sürdü. Dünya nüfusunun yarısına yayılması beklenen miyobun en önemli sebebi ise "insanoğlunun artık kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmesi olarak" gösterildi. Uzmanlar bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonların başında uzun süre vakit geçirilmesinin de önemli bir etken olduğunu söyledi. 

'ÇOCUKLAR SOKAĞA ÇIKSIN' 

Gerek iş gerek de eğlence amaçlı olarak teknolojik cihazların kullanılmasının miyop rahatsızlığının yaygınlaşmasına sebep olduğu belirtildi. Ophtalmology adlı bilimsel dergide yayımlanan makalenin yazarlarından Kovin Naidoo "Çocukların, günde iki saatlerini dışarda geçirmesi bu konuda koruyucu bir etki oluşturuyor" dedi. Naidoo uzaklara bakmanın gözün üst tabakası olan retinada kimyasal bir tepkime oluşturduğunu bunun da miyopluğu engellediğini söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler