YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2025 için tüm dünyada kanser alarmı!
2025 için tüm dünyada kanser alarmı!
27 Ocak 2016 17:42
Yapılan araştırmalar, 2025 yılına kadar kansere yakalananların sayısında büyük bir artış olacağını gösteriyor. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği,2025 'te kanserli hasta sayısının 19,3 milyona ulaşacağının ön görüldüğünü bildirdi.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), dünya nüfusunun artışı ve yaşlanmasına bağlı olarak 2025 yılında kanserli hasta sayısının 19,3 milyona ulaşacağının ön görüldüğünü bildirdi.

TTOD'den yapılan yazılı açıklamada, kanserin günümüzde giderek önem kazanan ve ölüm nedenlerinde ikinci sırada yer alan bir hastalık olduğu, kanser vakalarının yarısından fazlasının ise az gelişmiş ülkelerde rastlandığı belirtildi.

Kanser riskini en aza indirmenin yolunun erken tanı ve teşhis olduğu ifade edilen açıklamada, erken tanı ile tedavi edilen hastaların kanserden kurtulma şansının daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Kanserden korunmanın ve tedavisinin mümkün olduğuna dile getirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Sigara, savaşılması gereken kanser nedenlerinin başında gelmektedir. Kanserden ölümlerin yüzde 30' undan, akciğer kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 90'ından sigara sorumludur. Özellikle sigara ile beraber alkol kullanmak bu kanserlerin riskini daha fazla artırmaktadır. Sağlıklı beslenmek kanserden korunmada en önemli noktalardan birisidir. Fast food tarzı beslenme, hazır ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, sebze ve meyveden zengin akdeniz usulu beslenme herkesin yapabileceği basit korunma yöntemleridir. Kilo vermek ile kanser riski belirgin olarak azalmaktadır."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler