YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 yaş altı çocuklara takviye edici gıda yasak
2 yaş altı çocuklara takviye edici gıda yasak
22 Kasım 2015 10:13
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın takviye edici gıdalara ilişkin yeni yönetmeliği, Resmi Gazete’de dün yayımlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, büyük bölümünü zayıflama ve cinsel gücü artırıcı hapların oluşturduğu takviye edici gıdalara yönelik yeni bir düzenleme yaptı.

Buna göre, takviye edici gıdanın üretimini ya da ithalatını yapan firma, internette dolaşan reklamlarından da sorumlu olacak. Firmalar, kontrolleri dışında gelişen ve vatandaşı yanıltan reklamların durdurulmasını sağlayacak. 2 yaş altındaki bebekler için her tür takviye edici gıda yasaklandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın takviye edici gıdalara ilişkin yeni yönetmeliği, Resmi Gazete’de dün yayımlandı.

Takviye Edici Gıda Komisyonu (TEGK), gıda takviyelerinde kullanılan vitaminlerin besleyici ve fizyolojik etkileriyle ilgili değerlendirme yapacak.

Komisyon, 2-4 yaş grubu çocuklara yönelik takviye edici gıdalarla ilgili özel bir değerlendirmede bulunacak, değerlendirme sonucunu bakanlığa sunacak. Bakanlık, 2-4 yaş grubuna yönelik takviye edici gıdanın onayına ilişkin ilave bilgi ve belgeler talep edebilecek. Bakanlık, değerlendirme sonucunu resmi bir yazıyla il müdürlüklerine iletecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ithal edilen, üretilen, işlenen veya piyasaya arz edilen takviye edici gıdalar için 31 Aralık 2016’ya kadar onay alınacak. Düzenleme ile özellikle internette sıkça karşılaşılan, takviye edici gıdalara ilişkin reklamlar da kontrol altına alınacak. Firmalar, ürünlerine yönelik internet reklamlarından da sorumlu olacak. Firma, vatandaşı yanıltıcı reklam ve tanıtımların kaldırılması için kanuni yollara başvuracak.

 

HABERTÜRK

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler