YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 Türk doktorun büyük başarısı
2 Türk doktorun büyük başarısı
28 Ocak 2010 09:13
İÇocuk sağlığı için geliştirdikleri 2 ilaç İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eczanesinde satılmaya başladı

Türk doktorlar, çocuk sağlığı için geliştirdikleri iki ilaçla kraliyet eczanesine girmeyi başardı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın sıkı kontrollerinden geçen ürünler, bedeli devlet tarafından karşılanan ilk 3 ilaç arasında yer aldı. Doktorlar şimdi ülkedeki vitamin pazarından 500 milyon paund pay almayı hedefliyor.

İki Türk doktorun çocuklara vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla geliştirdiği iki ürün, başta İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eczanesi olmak üzere ülkedeki birçok eczanede satılmaya başladı. İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı 'Nutrigen' markalı 'Ferromixin' ve 'Vitamixin' adlı vitamin ve mineral ürünler, çocukların ihtiyaçlarına göre geliştirildi. Pratik kullanımı ve içeriği sayesinde İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın sosyal güvenlik sistemine girdi. Ürünler, İngiltere'de bedeli devlet tarafından karşılanan 3 ürün arasında yer alıyor.

Türkiye'de hiçbir vitaminin devlet tarafından karşılanmadığına dikkat çeken Dr. Altuğ Barut, vitamin ve mineral desteği alan çocukların, almayanlara oranla vücut ve zekâ yapıları yönünden daha iyi geliştiklerini belirtti. Değişen şartlar, çevre, genetik yapı ve gıdaların içinin boşaltılması gibi etkenlerin kronik hastalık riskini artırdığını vurgulayan Barut, şunları söyledi: "Son dönemdeki tartışma çocukların ebeveynlerinden önce ölecek olması. Her yıl insan ömrü 5 ay uzuyordu, gıdalar nedeniyle bu durum tersine döndü. Eskiden bir domates yiyince 10 miligram C vitamini alıyorduk şimdi ise bir domates bir miligram C vitamini içeriyor. Sütün de besleyici özelliği azaldı. 'Fast food' kavramı ve bilgisayar, bunun en önemli nedenlerinden."
AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler