YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 bin 300 can kurtarıldı
Ambulans uçak hizmeti bir politikacının ölümüyle başladı. Bugüne kadar 2 bin 300 kişi kurtarıldı.
2 bin 300 can kurtarıldı
08 Ocak 2010 / 17:56 Güncelleme: 08 Ocak 2010 / 18:10

Eski DEP Milletvekili Orhan Doğan'ın geçirdiği kalp krizi nedeniyle Doğubeyazıt'tan Van'a nakledilememesi, Sağlık Bakanlığının ambulans uçak hizmetine başlamasında etkili oldu. 2007 yılından bu yana başlatılan hava ambulans hizmetiyle bugüne kadar 2 bin 300 kişinin hayatının kurtarıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, 4 ambulans uçak ve 17 helikopter uçak kiralamak için 2007 yılında ihaleye çıktı. O günden bu yana bakanlığın hava ambulans hizmeti veren 500'den fazlası Diyarbakır, Van ve Erzurum 'da konuşlanmış helikopteriyle 2 bin 300 civarında kişinin hayatının kurtarıldı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın ''Hava Ambulans Helikopter İhalesine'' ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, 18 Haziran 2007 yılındaki ilk ihaleye 3 firmanın teşekkür mektubu, bir isteklinin ise iş ortaklığı olarak fiyat teklifi sunduğunu belirterek, ''Bu ihale Kamu İhale Kanunu gereğince ihaleye katılımda mali yeterlilikler şartıyla, Hava Taksi İşletme Ruhsatının her ortakça sunulması şartının, hiçbir istekli tarafından sağlanamaması nedeniyle iptal edilmiştir'' dedi.

Akdağ, 17 ambulans helikopter kiralama işinin 134.8 milyon Avro bedel ve bin 800 gün (5 yıl) süreyle bir firmanın en büyük hisseye sahip olduğu ortak girişim grubuna ihale edildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''İhalede uygun teklif gelmediği için ertelenen uçak ambulans alımı ihale çalışmalarına başlanılmıştır. Hizmetin değişik unsurlar içermesi ve sürdürülmesinin temini amacıyla Avrupa'da bazı ülkelerde de yapıldığı gibi kiralama yoluyla hizmet alınması tercih edilmiştir.''


-İHALEDE SORUN YOK-


Bakan Akdağ, Bolu'da düşen helikopterin henüz idareleri ve yüklenici firma tarafından teslim alınmadığından, kiralanmanın söz konusu olmadığını, Kızılay'ın da ambulans uçak veya ambulans helikopter hizmeti vermediğini bildirdi.

Akdağ, ihalenin, bir şirketin en büyük hisseye sahip olduğu ortak girişim grubuna ihale edilme sürecinde hiçbir firmanın dışlanmadığını, teknik şartnameye yönelik hiçbir itirazın da gelmediğini kaydetti. Kamu İhale Kurumunca resen başlatılan inceleme sonucunda 8 Temmuz 2008'de Bakanlıkça yapılan işlemlerin doğruluğuna ve ihalede usulsüzlük olduğu iddialarının yerinde bulunmadığına karar verildiğini anımsatan Recep Akdağ, ''Hizmet alımı ihaleleri yıllara sari olarak yapılmaktadır. Kısa süreli hizmet alımlarında maliyetler daha yüksek olmaktadır'' dedi. 


-HİZMETİN NİTELİĞİNE GÖRE FİYAT VAR-


Türkiye'de özel sektörde ruhsatlı bir uçak ambulansla, 3 helikopter ambulans bulunduğunu, bu hava araçlarının hepsinin Bakanlıkça kiralanan hava araçlarından yaşlı olup, teknik açıdan da daha düşük özellikte bulunduğuna işaret eden Akdağ, fiyatların, hizmetin niteliğine ve hava aracının cinsine göre değiştiğini kaydetti.

Bakan Akdağ, başlatılan hava ambulans hizmetiyle bugüne kadar 500'den fazlası Diyarbakır, Van ve Erzurum'da konuşlanmış helikopterler vasıtasıyla 2 bin 300 civarında kişinin hayatının kurtarıldığını bildirdi.

Orhan Doğan için ambulans uçak kiralama aşamasında Van Havaalanına gelmesi istenen, ambulans uçak için neden engel çıkarıldığı yönündeki soruya ise Akdağ, o tarihte Bakanlığın hava ambulans hizmetinin sunulmadığını bildirdi ve ''Bahsedilen süreç konusunda Bakanlığımızın ilgi ve bilgisi bulunmamaktadır'' dedi. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler