YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
170 kiloluk hastaya by-pass
170 kiloluk hastaya by-pass
11 Haziran 2013 14:52
Diyabet hastası olan 170 kilo ağırlığındaki Haluk Türkkan’a, aşırı kilosuna rağmen açık kalp ameliyatı yapıldı. Doktorların ‘masada kalırsın’ dediği Türkkan, ameliyatın ardından 4 günde taburcu edildi.

56 yaşındaki Haluk Türkkan, diyabetin yanı sıra kalp yetmezliği ve nefes darlığı hastalıklarıyla yaklaşık 10 yıldır mücadele ediyor.

Doktorların risk almak istemediği ve ‘masada kalırsın’ dediği 170 kilo ağırlığındaki Türkkan, tüm risklere rağmen by-pass (açık kalp ameliyatı) oldu. Ana koronerde yüzde 80 olmak üzere 3 ana damarda tıkanıklık olan hasta, ameliyatın ardından 6 saat yoğun bakımda kaldıktan sonra 4 günde taburcu edildi. Günde 2 paket sigara içen ve kontrolsüzce beslenen Haluk Türkkan, “Şu an çok iyiyim. Doktorlar da inanamadı ameliyattan nasıl çıktığıma” diyerek sağlıklı olduğunu gözler önüne serdi.

Koru Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, 170 kilo olan Türkkan’ın kilosundan dolayı ameliyatının riskli olduğuna işaret ederek, “Hastamız daha önce başka doktorlara gitmiş ve ameliyatı yapılmamış. Biz de riskli olduğunu söyledik. Fakat yapacağımız başka bir şey yoktu ve ameliyatı gerçekleştirdik” dedi. Türkkan’ın cerrahi müdahale sonrası sağlığının iyi olduğunu belirten Çiçekçioğlu, “Hastanın sigara içmemesi, şekerinin düşük seyretmesi ve kilo vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Çiçekçioğlu, aşırı kilolu hastalara açık kalp ameliyatı yapmadıklarına dikkat çekerek, “Bizim bildiğimiz bu kadar kilolu bir hastada bu ilk by-pass ameliyatı” ifadesini kullandı.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler