YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 gün sonra taburcu olacak
Çift kol nakli olan Cihan Topal 15 gün sonra taburcu olabilecek
15 gün sonra taburcu olacak
13 Ekim 2010 / 17:00 Güncelleme: 13 Ekim 2010 / 17:00

Türkiye'de ilk kez çift kol nakli yapılan Cihan Topal'ın (28) sağlık durumu iyiye gidiyor. Fizyoterapi alan ve ellerini hafiften oynatmaya başlayan Topal'ın 15 gün sonra taburcu olması bekleniyor.
       

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde çift kol nakli olan Cihan Topal'a, bir haftadır fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanıyor. Sol elinin başparmağını oynatmaya başlayan Topal'ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, "Tedavi süreci çok iyi gidiyor. 15 gün sonra taburcu etmeyi planlıyoruz." dedi.
      

AÜ Hastanesi Uzman Fizyoterapisti Kadriye Tombak da Cihan Topal'a cerrahi tedavi sonrasında erken dönem rehabilitasyon programı uyguladıklarını söyledi. Tombak, "Bilekleri de hafif hareketler yapmaya başladı. Parmak hareketlerinin en kısa zamanda arttırılması için uğraşıyoruz. Şu anda Cihan Topal'ın elleri ve kolları için minimal kas hareketlerini yaptırmaya başladık. Rehabilitasyon programı yaklaşık 1,5 yıl sürecek." diye konuştu.
    

KIZIMIN ELİNİ TUTMAK İSTİYORUM   

Türkiye'de aynı anda çift kol nakli yapılan ilk kişi olan Cihan Topal, ağrıları olmadığını ve her şeyin yolunda gittiğini belirterek, "3 yaşındaki kızım Necile'nin elinden tutmayı, eşimle el ele gezmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Evladının kollarını bana bağışlayan Fatih Demirel'in annesinin ellerini öpmek istiyorum." dedi.
       

Aydın'daki trafik kazasında hayatını kaybeden Fatih Demirel'in iki kolu, 26 Eylül 2010 tarihinde Akdeniz Üniversitesi'nde Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez yapılan ameliyatla, 2 yıl önce tarlada çalışırken iş kazasında her iki kolunu dirsek hizasından kaybeden Cihan Topal'a nakledilmişti. CHA
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler