YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
112'ye gelen akılalmaz çağrılar
112'ye gelen akılalmaz çağrılar
10 Haziran 2013 12:27
Günlük ortalama 2 bin 500 çağrının geldiği Tokat 112 Acil Komuta Merkezini, "kedime araba çarptı, ambulans istiyorum", "telefonum bozuldu, ne yapabilirim " ve "saat kaç " diyen kişilerin sık sık aradığı bildirildi.

Komuta merkezinde görevli doktor Emre Göksü, yaptığı açıklamada, Tokat genelinde 38 ambulansla hizmet verdiklerini söyledi.

Her gün 3 personelin komuta merkezinde görevli olduğunu belirten Göksü, "Arkadaşlarımız, 20 istasyondaki personeli gelen çağrılara göre yönlendiriyor. Günde ortalama 2000-2500 çağrı alıyoruz. Bunların 1000-1500'ü asılsız ihbarlar. Sadece argo sözleri söylemek veya 112'yi oyalamak için arıyorlar" diye konuştu.

Günlük ortalama 130 vakaya müdahale ettiklerini dile getiren Göksü, "Yaklaşık 2 aydır komuta merkezinde görev yapıyorum. Bu sürede ilginç olaylarla karşılaştım. 'Kedime araba çarptı, ambulans istiyorum' diyerek veya gecenin dördünde arayıp saati sorduktan sonra kapatanlar var" dedi.

Ekip olarak acil vakalara yetişmek için çaba gösterdiklerini belirten Göksü, asılsız ihbarlarda bulunulmamasını istedi. Komuta merkezi çalışanlarından Yasemin Yaylacı ise "24 saat esasıyla görev yapıyoruz. Yaklaşık 2 bin 500 çağrı alıyoruz. En çok zorlandığımız durumlar, asılsız ihbarlar. Ekip çıkartıyoruz, sonra da ihbarın asılsız olduğunu öğrenince sinirlerimiz bozuluyor" ifadesini kullandı.

Yaylacı, kış mevsiminde 112'yi arayan bir kişinin, aracıyla giderken yolunun kesildiğini ve bıçaklandığını belirttiğini dile getirerek, "Ekibimizi, polisleri ve jandarmayı olay yerine yönlendirdik. 1,5 saat uğraştık. Sonra, inşaata girdiğini ve dışarı çıkmaya korktuğunu belirten bu kişi, en sonunda ise telefonda gülerek bizi nasıl kandırdığını söylediğinde, sinirlerimiz gerilmişti" diye konuştu.

Arayanlar arasında, cep telefonu sim kartının bozulduğunu belirtenlerin, aracıyla ambulansı yarıştırmak isteyenlerin de olduğunu ifade eden Yaylacı, "Bayan olduğumuz için çok argo kelimeler duyuyoruz" dedi.

Bazı kişilerin ise uzak köylerden il ve ilçe merkezine gelmek amacıyla rahatsızlandığını belirterek ambulans istediğini anlatan Yaylacı, "Uzak bir köyden amcamızın pazara gelmesi gerekiyor. Kalp krizi geçiriyormuş gibi yapıyor.

Ekibimiz oraya gidip amcayı alıyor. Amca da ambulanstan inerek pazara gidiyor" diye konuştu. - "Telefonum bozuldu, ne yapabilirim " Komuta merkezi çalışanlarından Rukiye Bulut da "2 senedir komuta merkezinde çalışıyorum. Burada ilginç olaylar yaşıyoruz. Genelde telefonu bozulanlar 'arıza' diye burayı arıyor. 'Telefonum bozuldu, ne yapabilirim Benim telefonumu yaptırmam lazım' diyorlar. Bizi arayıp bu şekilde meşgul ediyorlar. Bu yüzden gerçek vakalara ambulans göndermekte zorlanıyoruz" ifadesini kullandı. Merkeze gelen çağrılar arasında, 112 görevlilerine evlenme teklif edenlerin ve çocuğunun konuşup konuşmadığını denemek isteyenlerin de olduğu öğrenildi.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler