YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 ilaçtan 4'ü çöpe!
Türkiye'de 10 ilaçtan 4'ü çöpe gidiyor. SGK ise ilaç kullanımını takip etmek için evlere kadar giderek israfın önüne geçmeye çalışacak
10 ilaçtan 4'ü çöpe!
16 Ağustos 2012 / 08:15 Güncelleme: 16 Ağustos 2012 / 08:16

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), akılcı ilaç kullanımı konusunda projeler geliştirmeye devam ediyor. Özel bir televizyon kanalına katılarak önemli açıklamalarda bulunan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Kılıç'ın yaptığı değerlendirmeye göre Sosyal Güvenlik Kurumu, ilaç takip sistemi sayesinde ne kadar ilacın kullanıldığını ve aynı zamanda ne kadarlık bir kısmının harcandığını tespit edecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) devreye sokmayı planladığı uygulama ile, ilaç müfettişleri gibi çalışacak anketörler evlere giderek, hangi evlerde ne kadarlık bir ilacın kullanıldığı, ilaçların yeterli kullanılıp kullanılmadığı somut ve sayısal verilerle tespit edilmeye çalışılacak.

10 İLAÇTAN 4'Ü ÇÖPE

İlacın hangi ortamda saklanması gerektiği, ne şekilde kullanılması gerektiği konusunda da Sosyal Güvenlik Kurumu bilgilendirmeler yapacak. İzmir Eczacılar Odası'nın yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, alınan ilaçların yüzde 36'lık bir bölümünün hiçbir şekilde kullanılmadan çöpe gittiği ortaya kondu. Kutu ilaçların ise yarısı kullanılırken diğer yarısı israf edilmekte. Temel ihtiyaçlar kapsamında değerlendirilen sağlık harcamaları bütçe için önemli bir yer tutarken tüketimin rasyonel kullanımı da büyük önem arzetmekte. Sağlık harcamalarının yüzde 60'ı ilaç tüketim bedellerinden oluşuyor. Toplam harcama tutarı ise yaklaşık olarak 20 milyar lirayı buluyor.  (Yeni Şafak)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler