YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zamma rağmen Ankaralılar fırınlarda
Zamma rağmen Ankaralılar fırınlarda
Zamma rağmen Ankaralılar fırınlarda
10 Kasım 2007 / 15:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ankara'da ekmeğe yapılan zam mahkemelik oldu ama Ankaralı ekmekten vazgeçemedi. Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun (TÜDEF) 'Hafta sonunda zamlı ekmek almayın' çağrısına uyulmadı, başkentliler 'Ekmeksiz olmaz' dedi.


Ziraatçiler Derneği ve Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun ardından Ankara Valiliği de zammın iptali için dava açmaya hazırlanıyor.

Ankara'da 1 Kasım itibarıyla ekmek yüzde 20 zamlandı. Artık ekmek sofraya 25 YKr'a değil, 30 YKr'a geliyor. Ankaralı, zammı, Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun çağrısına rağmen protesto etmedi, edemedi: "Ne yapacağız, ne yiyeceğiz? Makarna mı yiyeceğiz? Almak zorundayız, mecburuz."


Başkentillerin büyük bir bölümü ise protesto çağrısından haberdar değil. Tüm bu tartışmadan karlı çıkan ise fırıncılar oldu.


Yeşil kartlılar zamdan muaf


Tartışma sürerken, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, yeşil kartlıların ekmeği indirimli alabileceğini açıkladı. Yeşil kartı gösterenler zamlı fiyattan değil 25 YKr'tan ekmek alabilecek.

Zam yargının da önünde. Önce Ziraatçiler Derneği, sonra Tüketici Dernekleri Federasyonu zammın iptali için dava açtı. Şimdi de Ankara Valisi Kemal Önal, zammın dengeli bir rakama indirilmesi için yasal yetkilerini kullanacaklarını açıkladı.


Valilik Ticaret Mahkemesi'ne dava açmaya hazırlanıyor. Geri adım atmamakta kararlı olan Fırıncılar Odası ise, yeni yıldan önce ekmeğe ikinci zammın yapılacağını açıklandı.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler