YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zaman yazarının Habertürk ile prensipte anlaşmaya vardı iddiası
Zaman yazarının Habertürk ile prensipte anlaşmaya vardı iddiası
Zaman yazarının Habertürk ile prensipte anlaşmaya vardı iddiası
16 Şubat 2009 / 18:18 Güncelleme: 16 Şubat 2009 / 00:00

Yakında yeni gazetesini çıkartmaya hazırlanan Ciner Grubu, bir yandan da basında yaptığı transferlerle iddialı bir kadro kurmaya başladı.


Habertürk'e yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgiye göre, basında bir çok ismi transfer eden ve bir çok ünlü köşe yazarı ile de görüşmelerini sürdüren Habertürk, basında yılın transfer bombasını patlattı.


ZAMAN'IN TÜRBANLI YAZARI HABERTÜRK'TE


Zaman gazetesinde yazdığı köşe yazıları ile dikkat çeken ve toplumdaki bir çok klişeleşmiş ezberi bozan Nihal Bengisu Karaca, Habertürk'e transfer oluyor. Bir süre önce Habertürk yetkilileri ile görüşen ve prensip anlaşmasına varan Karaca, hem Habertürk gazetesinde köşe yazılarına devam edecek, hem de Habertürk televizyonunda program yapacak.


GÜLEN'DEN ONAYLI


Nihal B. Karaca'nın Habertürk'e transferi konusunda Zaman gazetesinin manevi sahibi Fethullah Gülen'in onay verdiği konuşuluyor.


O RÖPORTAJ TRANSFER YOLUNU AÇTI


Merkez medyanın Nihal Bengisu Karaca'yı keşfetmesi özellikle iki yıl önce Radikal gazetesine yazdığı "Tesettürlü bir kadının tatil güncesi" yazısı ile oldu. Hatta bu yazı o kadar ilgi çekti ki, 'beyaz Türklerin medya temsilcisi' olarak tanımlanan Ayşe Arman onunla bir röportaj yaptı. Karaca'nın o röportajla başlayan dostluğu, Ayşe Arman'ın babasını kaybettiği zaman çektiği başsağlığı mesajı ile daha da pekişti ve ardından ikinci röportaj geldi. Bu röportajda Nihal B. Karaca ve Ayşe Arman, 'iki karşı mahallenin temsilcisi' olarak bir birlerini sorguladı. Karaca bu röportajında 'bizim mahalle sizin mahalle' diyerek aslında hem laikçi kesilerin hem de merkez medyanın tavrını sorgulamıştı. Nihal B. Karaca'nın bu röportajının ardından merkez medyanın kapıları da kendisine açılmış oldu.


MERKEZ MEDYADA BİR İLK


Nihal B. Karaca'nın Habertürk'e transferinin çok önemli bir sembolik anlamı da var. Bugüne kadar, 'merkez medya' olarak tanımlanan basında hiç bir türbanlı köşe yazarı kendisine yer bulamadı. Hatta, 'cemaat destekli' denen Sabah gazetesi bile buna cesaret edemedi. Yazılı olmasa da merkez medyada uygulanan 'burada türbanlı çalışamaz' kuralında, bu transferle ilk kez gedik açılmış oluyor. Bu adım son dönemin çok popler söylemiyle bir 'açılım' da olsa, bazı yerleşik kuralların da değişebileceğini göstermesi açısından anlamlı bir adım. Tabii ki bütün bu yazılı olmayan yerleşik kuralları yıkan Nihal B. Karaca'yı bu başarısından dolayı da kutlamak gerekiyor. Nitekim, ötekinin öcü gibi algılandığı medya dünyasında sadece kalemi ile kendine bir yer edinmek hiç de kolay değil ve asla tesadüflerle olmayacak bir başarı.


Ensonhaber.com

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler