YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YouTube'da paralı dönem başlıyor
YouTube'da paralı dönem başlıyor
13 Kasım 2014 19:15
Google'a ait YouTube, 'Music Key' kanalında üyelerine reklamsız ve kesintisiz müzik videosu dinleme, ayrıca çevrimdışı kullanım için müzik indirme şansı tanıyacak.

Yeni başlayacak bir üyelik hizmeti kapsamında, kullanıcılar Music Key için aylık 9,99 sterlin (yaklaşık 36 TL) ödeyecek.

Bu üyelik, Google Play'in piyasadaki "açık büfe" şarkı indirme hizmeti All Access'e de tam erişim sağlıyor.

YouTube'un bu son hamlesi, Spotify, Rdio, Beats Music gibi diğer sadece görüntüsüz ve 'sınırsız' müzik sunan servisler için zorlu rekabet yaratacağa benziyor.

Aboneliğin satışa sunulması, bağımsız müzik şirketleriyle olan anlaşmazlıklar sebebiyle ertelenmişti.

Ancak Google, yaptığı açıklamada dünya çapında yüzlerce bağımsız müzik şirketiyle gerekli imzaların atıldığını duyurdu.

Bu üyelikle, daha önce YouTube'u "müzik şirketlerinin gözünü korkutmakla" eleştiren Billy Bragg gibi sanatçıların da şarkılarına ulaşılabilecek.

Bragg'in de dahil olduğu bir grup müzisyen, YouTube müzik kanalının, müzik şirketlerini "düşük fiyatlı" anlaşma stratejilerinin bir parçası olmadıkları takdirde ürünlerini engellemekle tehdit ettiğini söylemişti.

Sanatçı Billly Bragg, BBC'nin sorularını yanıtlarken bir süredir şarkılarının bağımsız müzik şirketlerini temsil eden Merlin kuruluşu tarafından imzalanan bir sözleşmenin parçası olduğunu, ancak henüz ayrıntılar konusunda kendisine bilgi verilmediğini belirtti.

BBC'nin yorumuna göre, bu anlaşmanın koşulları çerçevesinde, bir video ne kadar fazla izlenirse, o videonun yayıncı kuruluşunun alacağı üyelik kârı o kadar fazla olacak.

Bağımsız müzik şirketlerinden The Orchard grubu başkanı Brad Nevin, YouTube'un bu üyelik anlaşmasının hem adaletli, hem de "olağanüstü bir fırsat" olduğunu söyledi.
Dijital alışkanlıklar

Apple telefon ve tabletlerinin ardından, Android cihazlar da video kliplerini ilk indirme şansı yakalayanlardan olabilecek. Fakat bu yeni üyelik henüz masaüstü bilgisayarlarda geçerli değil.

Üstelik mobil cihazlar, başka programlara geçtiklerinde bile arka planda müzik dinlemeye devam edebilecekler.

Music Key, albüm şarkılarının yanında, konser kayıtlarına, remix parçalara ve henüz "piyasaya sürülmemiş" ender bulunan şarkı ve cover parçalara da erişim sunuyor.

YouTube kendini "gezegendeki en büyük müzik hizmeti" olarak tanımlasa da, Google Play, Spotify'ın 12,5 milyon kişiden oluşan ücretli üyelik havuzu düşünüldüğünde epeyce arkada kalıyor.

Forrester araştırma danışmanlık şirketinden baş analist James McQuivey, bu yeni üyelik fırsatının birçok insanı cezbedeceği ve YouTube üyeliğine geçireceği görüşünde.

McQuivey, "Eğer sadece Spotify dinleyen ve YouTube dinlemeyen bir insansanız, bu, YouTube'a geçmek için yeterli bir sebep değil. İnsanların hali hazırda sahip oldukları oturmuş dijital alışkanlıklarda bir çeşit rahatlık duygusu var" dedi.

James McQuivey'e göre, "Eğer siz de birçok insanın yaptığı gibi müzik dinlemek için hem Spofify hem de YouTube'u kullanıyorsanız, bu gerçekten Youtube'a geçmek için elverişli bir sebep, çünkü sadece bütün müziklere sınırsız erişime sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda istdeğiniz zaman görüntüsüzden videoya geçebiliyorsunuz- ki bu çok ilginç bir deneyim."

Ücretsiz erişim de var

Üyelik ücreti ödemek istemeyenler için hâlâ YouTube uygulamaları ve internet hizmetindeki yeni müzik ana sayfası aracılığıyla dinlemek mümkün. Ayrıca bu şekilde,

Albümleri bulmak ve başından sonuna kadar dinlemek daha kolay. Albüm kapağı, video klip olmayan şarkılarda da gösteriliyor.

Bir sanatçının mevcut bütün şarkılarını bir şarkı listesinde biraraya getirmek mümkün.

Sayfada, şarkıları değiştirmekte kullanıcılara yardım eden ileri, geri, karışık çal ve tekrar et seçenekleri de var.

Kullanıcıların önceki aktivitelerine bakarak belirlenen en çok dinlenen şarkılar ve şarkı önerileri, sayfada öne çıkarılıyor.

 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler