YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK üyesi Halis Ayhan'dan Kanal a'ya çarpıcı açıkl
YÖK üyesi Halis Ayhan'dan Kanal a'ya çarpıcı açıkl
08 Şubat 2008 14:06
YÖK üyesi Halis Ayhan'dan Kanal a'ya çarpıcı açıkl


Mehtap Aydın'ın Özel Haberi


Perşembe günlerinin vazgeçilmez programı Bilinmeyen İslam’da Hamdi Mert’in  bu akşamki konuğu YÖK Üyesi  Halis Ayhan’dı. Ayhan başörtülü kızların  okul kapılarında yıllardır maruz kaldıkları durumun içini çok acıttığını bu sorunun artık çözülmesi gerektiğini ifade etti. 


Başörtüsünün üniversitelerde serbest kalmasını sağlayacak Anayasa değişikliği teklifinin ilk tur oylaması, TBMM Genel Kurulu'nda dün yapıldı ve bu konunun uzun bir süre daha gündemi meşgul edeceği aşikar… Başörtüsü konusunun en önemli muhataplarından biri hiç kuşkusuz YÖK.  Bu  kurum kurulduğu günden beri uyguladğı katı politikalarla bir çok kesimin tepkisini çekti; fakat yeni başkan ve yeni üyelerle demokratik açılımlar göstereceği güvenini veren YÖK’ün üyesi Prof. Dr Halis Ayhan Kanal a televizyonuna "başörtüsü, ilk ve ortaöğretimde din dersleri" konuyarında açıklamalarda bulundu.


 KIZLARIN MAĞDURİYETİ VİCDANIMI YARALADIYÖK üyesi Ayhan başörtüsü probleminin demokratik cumhuriyete yakışmadığını mağdur kızların yıllardır çektiği zulmün tüm vicdanları rahatsız etmesi gerektiğini kimsenin eğitim hakkından yoksun bırakılamayacağını ifade etti. Üniversite kapılarındaki kızların durumunun yıllardır vicdanı yaraladığını ifade eden Ayhan son günlerdeki gelişmelerin bu sorunu çözeceğine inandığını belirtti.ALEVİLER ŞİKAYET ETMEK YERİNE FİKİR ÜRETMELİ Ayhan, çokça tartışalan bir başka konu olan din kültürü ve ahlak derslerinin kaldırılmasının da çözüm olmadığını "bu ders zorunlu olmasın" demenin çözüm olmayacağını; diyanet, ilahiyat ve milli eğitimin birlikte bir müfredat oluşturarak projeler üretebileceğini ifade etti. Din bilgisinin kişinin ahlaki gelişimi için gerekli olduğunu savunan YÖK üyesi  “ Bu ders olmasın demek toplumsal vicdanı yaralıyor.” dedi.Yeni Anayasa’da “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinin zorunlu dersler arasında muhafaza edilmesi gerektiğini savunan Halis AYHAN, dinin “Eğitimi”nin isteyen vatandaşlara; “Kültürü”nün ise dini, kültürü, etnik tabanı ne olursa olsun ilk ve orta öğretim çağındaki bütün öğrencilere okutulması gerektiğini ifade etti.YÖK Genel Kurul Üyesi Ayhan, “Tarih” dersinde yaşadığı ülkenin tarihini; “Coğrafya” dersinde ülkesinin dağlarını, ovalarını, akarsularını, deniz ve göllerini öğrenmek zorunda olan bir öğrencinin “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersinde de ait olduğu toplumun geçmişten-geleceğe metafizik yönelimlerini bilmek zorunda olduğunu örneklerle dile getirdi.Kendisine yöneltilen bir soru üzerine derslerin müfredat ve içeriğinin “Alevi” vatandaşların isteklerini de karşılayacak hale getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Halis AYHAN, “Din” üzerinde yapılan polemiklerin dini bilmemekten kaynaklandığını öne sürdü.Prof. Dr. Halis AYHAN, 1982 Anayasası’nda öngörülen “Din eğitim-öğretimi” ile ilgili düzenlemenin Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin, Cumhuriyet dönemi eğitimci ve aydınlarının ortak tecrübelerinin ürünü olduğunu ve buradan geri dönülmemesi gerektiğini belirttiği konuşmasında farklı dönemlerdeki “Hükümet programları”ndan ve “Milli Eğitim Şurası Kararları”ndan belge ve örnekler gösterdi.Ayhan, Aleviliğin ilk kez bu kadar yoğunlukta okullarda öğretilmeye başlanıp, kitaplarda yer aldığını belirtip Alevilerin şikayet etmek yerine aydınlarının yeni önermelerle eğitim öğretim bilincine katkılarda bulunmaları gerektiğini söyledi.  KANAL A HABER 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler