YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni basın kartına gazeteciler karar verecek
Yeni basın kartına gazeteciler karar verecek
08 Nisan 2013 12:37
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından üç farklı tasarım halinde hazırlanan yeni basın kartlarından hangi tasarımın kullanacağına, basın mensupları Facebook üzerinden yapacakları oylamayla karar verebilecek.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, yeni basın kartlarının tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, gazeteciliğe başlayan herkesin ilk günden beri basın kartına sahip olmayı istediğini belirterek, bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını söyledi.

Özellikle yerel basında yıllarca çalışmasına rağmen basın kartı alamayanların olduğunu vurgulayan Karakaya, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yönlendirmesi ve destekleriyle basın kartları konusunda iki kez af çıkarttıklarını anımsattı.

Sarı Basın Kartları'nın akreditasyon konusundaki özel yerini korumasını istediklerini dile getiren Karakaya, basın kartlarının etkinliğini arttırmak için bir takım çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

"Değeri yurt içinde ve yurt dışında artıyor"

Karakaya, gazetecilik mesleğiyle ilgili yapacakları düzenlemede basın kartını belirleyici unsur haline getirip, adeta olmazsa olmaz kural olarak koyacaklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Her mesleğin kuralları ve standardı var ama gazetecilik mesleğiyle ilgili şu ana kadar standart hale getirilmiş bir çalışma maalesef bulunmuyor. Bu çalışanlar için dezavantajlı durum oluşturuyor. Bu boşluğu doldurmak için Mesleki Yeterlilik Kurumu ile gazetecilik mesleğinin standardını belirlemek için çalışmalara başladık. Burada basın kartı belirleyici bir unsur olacak."

Geçtiğimiz aylarda TBMM kabul edilen mesleki yıpranmayı düzenleyen yasada da dikkati çeken hususun basın kartı olduğunu ifade eden Karakaya, yıpranma tazminatından sadece basın kartı sahibi gazetecilerin yararlandığını, bununda basın kartlarının değerinin yurt içinde ve yurt dışında artarak devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Üç farklı tasarımdan birisi seçilecek

Karakaya, kullanımdaki sarı basın kartlarını çeşitli ihtiyaçlardan dolayı yaklaşık 5 yıl arayla değiştirdiklerini anımsatarak, "Bunu bazen artan sahteciliği önlemek bazen de teknolojik yeniliklere uyum sağlamak için yapıyoruz. Bu yıl da kullanımda olan kartları değiştirme kararı aldık. Geçtiğimiz uygulamaların aksine bu değişiklik döneminde kart seçiminin kartı kullanan basın mensuplarının yapmasını istedik. Bunun için üç örnek tasarladık. Bu tasarımları kurumumuzun Facebook'taki sayfasına koyarak basın mensuplarının beğenisine sunacağız. 20 Nisan'a kadar oylanacak tasarımlardan en çok beğenilen, yeni dönemde kullanacağımız basın kartı olacak. Tüm basın mensuplarının oylamaya ilgi göstermesini istiyoruz. Kredi kartıyla aynı boyutta ve yatay olacak bu kartlarda sahteciliğe karşı yüksek teknolojik özelliğe sahip hologram bulunacak."

Kullanımdaki kartlar 15 Mayıs'tan sonra geçersiz

Genel müdürlük olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve gelişen teknolojiye uygun hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Karakaya, basın kartı başvurularının bilgisayar ortamında yapılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Mevcut basın kartlarının yenilenmesi için başvuruların 5-15 Nisan tarihlerinde internet ortamından yapılmaya başlandığını belirten Karakaya, kullanımdaki basın kartlarının 15 Mayıs'tan sonra geçersiz sayılacağı uyarısında bulundu.

Karakaya'nın konuşmasının ardından tanıtım toplantısını izleyen basın mensupları adına Zaman Gazetesi Foto Muhabiri Ali Ünal, Facebook üzerinden üç tasarım arasından beğendiği tasarımı oyladı.

Kartın yatay olarak kullanıldığı tasarımlardan ilki gri zemin üzerine sarı şeritli, ikincisi sarı zemin üzerine kırmızı şeritli, üçüncüsü ise sarı zemin üzerine siyah şeritli hazırlandı. Basın mensupları Facebook üzerinden beğendikleri tasarıma, 20 Nisan'a kadar oy verebilecek.

 

AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler