YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Y-Muhtıra’nın Z Raporu
Y-Muhtıra’nın Z Raporu
Y-Muhtıra’nın Z Raporu
24 Mayıs 2008 / 15:31 Güncelleme: 24 Mayıs 2008 / 00:00

e-muhtıra, h-muhtıra, y-muhtıra… derken alfabenin sonuna geldik. Böyle giderse muhtıraların karışmaması için plakalandırmak gerekecek…


Artık bir dönem hesabının kapanması vaktidir. Yargı işletmesinin Z raporunu da aldıktan sonra yarın yeni bir hesap dönemi başlayacak.


Demokrasi darbe alıyor, ekonomi kan kaybediyor, AB süreci akamete uğruyor, dünya içişlerimize karışıyor, Türkiye zaman kaybediyor vs… endişelere kapılıp fazla üzülmeyin.


Gelişmelere bir de olumlu tarafından bakın. Türkiye, ‘nev’i şahsına münhasır’ yani örneğine rastlanmayan eşsiz yapısıyla yine kendine has bir sistem geliştiriyor. Nasıl mı?


"Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor"


Bugüne kadar hep yargının hâkim güce ‘râm olduğu’, boyun eğdiği eleştirisini yöneltmiyor muyduk? Hangi sağcı, Rahmetli Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan’ın idamının Milli Birlik Komitesi (MBK) tarafından dayatmayla alındığına inanmaz? Yüksek Adalet Divanı Başkanı Salim Başol’un yönettiği mahkemenin başsavcısı Altay Ömer Egesel değil miydi, "Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor" diyen?


Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972'de idam edildiler. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Mahkeme Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi, duruşma yargıcı Albay Ahmet Tetik ve üye yargıç Mehmet Turan kalemlerini kırdıklarında bunun adil bir yargılama olduğuna inanan solcu var mıydı?


"İddianameyi kim hazırladıysa bizi o yargılasın"


Merhum Alparslan Türkeş, 12 Eylül darbesi sonrasında yargılandığı mahkemede, iddianameyi Savcı Nurettin Soyer’in yüzüne doğru hızla fırlatıp, “Al bunu. Bu düzmeceleri hazırlayıp sana getirenler buraya gelip bizi yargılasınlar” dememiş miydi? Aynı Nurettin Soyer, Necmettin Erbakan’ın da meşhur 163. maddeden cezalandırılması talebinde bulunmuştu…


12 Eylül’de 18 solcu militan idam edilirken tek taraflı davranmayalım diye 9 Ülkücü genç de darağacına çıkarılmamış mıydı?


* * *
A.Necdet Sezer, Türkeş'in idamını isteyen savcı Enis Tunga’yı (şimdi emekli) Anayasa Mahkemesi üyeliğine atadı diye, yine Sezer’in atadığı 7 asil ve 4 üyenin de hepsinin tek yanlı hüküm verecek kişiler olduğunu mu zannediyorsunuz?


Hasan Celal Güzel'in niyeti ne?


Bakmayın Hasan Celal Güzel’in, “AK Parti yüzde 100 kapatılır yüzde doksan dokuz değil. Bunlar enayi mi? Kapatır gibi yapacak kapatmayacak. Sonra AK Parti oyunun üzerine yüzde 20 koyup gelecek” demesine…


Kapatma sendromunu bu denli yaygınlaştırmanın “yargının bağımsızlığını sarsmaktan” öte ne faydası var? Velev ki; kapatma kararı alındı, bu kez de AK Parti’ye oy verenler mahkeme kararına saygısını yitirmeyecek mi?


Muhtıralara bir de iyi tarafından bakalım! Şimdiye kadar sadece askerler darbe yapıyor ve yargı pasif kalıyordu. 28 Şubat sürecinde brifing alan yargı mensuplarını henüz unutamadık.


Katılırsınız yahut katılmazsınız, vesayet altında tepki göstermekten, biraz dürtüklemeyle de olsa kendisi olarak karşı çıkma şerefine önce üniversitelerimiz yükseldi. Şimdi sıra yargıda…


Devleti devlet yapan kurumlar artık güçlerinin farkına vardı. Umarız bugünler hayırlı bir tecrübe olur ve devletimizin Osmanlı’dan yadigâr seyfiye (asker), ilmiye (yargı ve akedemisyen) ve kalemiye (bürokrasi) sınıfları yeniden güçlenir ve saçayağı sağlamlaşır.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler